Systemy ERP a rozwój firmy – które rozwiązania dla biznesu wybrać?

Jaki system ERP do firmy wybrać?

Prawidłowy przepływ informacji oraz najwyższe standardy obsługi klientów to podstawa sukcesu w firmie, która przechodzi dynamiczną rozbudowę. Aby usprawnić zarządzanie, wyprzedzając konkurencję i gruntując swoją pozycję na rynku towarów i usług, warto postawić na systemy ERP, rzutujące w istotny sposób na rozwój przedsiębiorstwa. Które z nich wybrać dla firmy nastawionej na ekspansję i rozbudowę swoich struktur?

Jakie problemy napotyka rozwijające się przedsiębiorstwo?

Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z licznymi problemami. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim:

  • nieprawidłowy przepływ informacji – rozwój firmy nierozerwanie łączy się z koniecznością wprowadzenia nowych systemów zarządzania. Brak szybkiego, a zarazem skutecznego przepływu informacji, może prowadzić do nieporozumień wśród pracowników oraz obniżenia jakości obsługi klienta,
  • nieefektywne procesy biznesowe – aby wyeliminować chaos organizacyjny, warto poprawić organizację procesów, które powinny podnosić efektywność pracy i automatyzować ją tak, by zminimalizować ryzyko kosztownych błędów.

Jak widać, to właśnie problemy z zarządzaniem rzutują w największym stopniu na pracę firm, nastawionych na ekspansję i rozbudowę. Dlatego też warto zainwestować w rozwiązania, ułatwiające sprawną organizację rozwijającego się biznesu.

 Jak zadbać o rozwój firmy z systemem ERP?

Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw?

Pod nazwą system ERP kryje się oprogramowanie, mające na celu wsparcie procesów zarządzania w przedsiębiorstwie. Takie rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla firm, chcących zintensyfikować swój rozwój i ugruntować pozycję na rynku. Sporo informacji o jego zaletach, znaleźć można na stronie System ERP od ODL, na której wymieniono szereg korzyści, związanych z wdrożeniem systemów ERP w pracę firmy. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się:

  • łatwy dostęp do danych i analiz,
  • ujednolicenie i automatyzacja procesów, zachodzących w przedsiębiorstwie,
  • zwiększenie bezpieczeństwa i obniżenie kosztów pracy.

Warto podkreślić także, że systemy ERP pracują na wspólnej bazie danych, do której wprowadzane są informacje ze wszystkich działów. Taki przepływ danych znacząco usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa, rzutując jednocześnie na wzrost efektywności pracy.

Kiedy warto wdrożyć system ERP?

Wdrożenie systemu ERP to jeden z kroków, na który warto zdecydować się, chcąc usprawnić zarządzanie rozwijającą się firmą. Kiedy taka inwestycja staje się koniecznością?

Sytuacja 1: Szybki wzrost liczby odbiorców towarów lub usług

Dynamiczny wzrost liczby odbiorców towarów i usług to sytuacja, która powinna stanowić motywację do wdrożenia systemów ERP. Pozwolą one bowiem zminimalizować ryzyko utraty klientów w wyniku niesprawnego zarządzania, nieefektywnego przepływu informacji, a w konsekwencji obniżenia standardów obsługi.

Sytuacja 2: Konieczność wsparcia konkretnego obszaru działania przy pomocy systemów IT

Systemy ERP posiadają szeroki zakres funkcji. Nic dziwnego, bowiem są one nastawione na wsparcie różnorodnych procesów, zachodzących w firmach o zróżnicowanym profilu działalności. Wdrożenie systemu ERP nie oznacza jednak, że przedsiębiorstwo będzie musiało płacić za moduły, które nie będą wykorzystywane w praktyce. Wprost przeciwnie, wybór konkretnych funkcji pozwala na wsparcie procesów biznesowych, wymagających pomocy systemów IT, bez konieczności ponoszenia opłat za moduły, których funkcjonalność nie zostanie wykorzystana.

Sytuacja 3: Brak integracji systemów IT

Brak integracji systemów IT to jeden z najczęstszych błędów, wpływających na organizację pracy w rozwijających się przedsiębiorstwach. Wprowadzenie systemów ERP pozwala na łatwy dostęp do ujednoliconej bazy danych wszystkim osobom, posiadającym do tego stosowne uprawnienia.

System ERP a rozwój firmy - czy to rozwiązanie jest korzystne?

Które cechy systemów ERP wykorzystują rozwijające się firmy?

Jak już zostało wspomniane, systemy ERP oferują różne moduły, które można wdrożyć w organizację przedsiębiorstwa. Warto jednak podkreślić ich wspólne cechy, które najczęściej wykorzystywane są w rozwijających się firmach, niezależnie od branży i profilu działalności. Będzie to przede wszystkim:

  1. Integracja – systemy ERP mogą zintegrować się z systemami IT, które zostały już wprowadzone do firmy, by razem pracować na jej sukces.
  2. Mobilność – wprowadzenie takiego rozwiązania ułatwia dostęp do bazy danych z różnych urządzeń, w dowolnym czasie. Dzięki temu możliwa jest ich aktualizacja oraz bieżąca analiza informacji.
  3. Modułowość – na system ERP składa się wiele różnych modułów, które można dodać, gdy zachodzi taka potrzeba.
  4. Aktualizacja przepisów – systemy ERP pracują zgodnie z przepisami prawa, na bieżąco aktualizowanymi tak, by były one zgodne z aktualnie obowiązującym ustawodawstwem.

Co ważne, systemy ERP dopasowane są do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, co nie tylko przekłada się na jego organizację, ale również wspiera rozwój, pozwalając jednocześnie uniknąć kosztownych pomyłek.

Kto najbardziej skorzysta na wdrożeniu systemów ERP?

Systemy ERP ułatwiają wykonywanie obowiązków zawodowych, przekładając się na efektywność pracy. Takie rozwiązania z pewnością docenią pracownicy, którzy skorzystają z ujednoliconej bazy danych i szybkiego dostępu do niezbędnych informacji. To również realne wsparcie dla właściciela przedsiębiorstwa, który może na bieżąco kontrolować poszczególne obszary działania firmy, podejmując decyzje w oparciu o szczegółowe analizy i raporty. Jednak na wdrożeniu systemów ERP skorzystają również i klienci, których zlecenia zostaną zrealizowane znacznie szybciej. To przełoży się z pewnością na budowanie pozycji marki na rynku, stając się jednocześnie jednym z głównych czynników jej rozwoju.

1 odpowiedzi "Systemy ERP a rozwój firmy – które rozwiązania dla biznesu wybrać?"

  1. Dla małych i średnich firm dobrym programem jest ten: http://www.alfa-lancut.com.pl/program-alfa-em.html program Alfa EM daje mozliwość uporządkowania magazynu i sprawnie zapewnia sprzedaż i zarządzanie nią.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*