Prawo jazdy – dlaczego warto je mieć?

pexels-jeshootscom-13861

Transport stanowi dużą część naszego życia. Nawet jeśli mieszkasz na odludziu, raz lub dwa razy w tygodniu musisz wychodzić z domu po zapasy. Dla osób studiujących lub pracujących dojazdy do pracy są najprawdopodobniej codziennością. Prawo jazdy to poszukiwana kwalifikacja, która zapewnia swobodę prowadzenia pojazdów. Ale czy poza przewiezieniem kogoś z punktu A do B, istnieją inne zalety posiadania prawa jazdy?

Prowadzenie samochodu rozwija Twój mózg.

Zarządzanie wieloma zadaniami podczas jazdy pomaga rozwinąć neuroplastyczność. Podstawowa jazda polega na koordynacji rąk i stóp w celu jednoczesnego kierowania i obsługi pedałów. Dodaj do tego słuchanie muzyki, oglądanie innych samochodów, przestrzeganie wskazówek nawigacji lub picie kawy, a Twój mózg jest szkolony do przetwarzania dużych ilości informacji na raz.

Ucząc się nowych tras jazdy, wizualizując, jak łączą się różne drogi i ustalając najszybszą trasę, poprawiasz także swoją pamięć oraz zdolność interpretowania i zapamiętywania informacji wizualnych. Nauka jazdy skutkuje rozwojem hipokampu i wyższymi funkcjami poznawczymi, w tym pamięcią przestrzenną.

Jazda zapewnia mobilność i wygodę

Głównym powodem, dla którego większość ludzi uczy się prowadzić samochód, jest to, że zapewnia to mobilność. Po długim dniu w pracy, zamiast czekać na transport publiczny w zimnie i deszczu, możesz po prostu wskoczyć do samochodu i wyruszyć w drogę do domu. Pomijając codzienne dojazdy do pracy, prowadzenie samochodu sprawia, że wygodniejsze są dla Ciebie krótkie wycieczki, takie jak wyjście do sklepu lub zabranie psa do weterynarza.

Twój samochód ma także więcej miejsca. Pomieści kilka osób i dużą ilość zakupów. Zamiast dźwigać nieporęczne torby z zakupami na przystanek autobusowy lub jechać pociągiem z dziećmi, możesz załadować wszystkich i wszystko do samochodu. Ponadto możesz robić wiele przystanków i odbierać zakupy, dzieci i kolację podczas jednej podróży.

Prowadzenie pojazdu zapewnia niezależność, prywatność i bezpieczeństwo

Nie bez powodu uzyskanie prawa jazdy dla wielu młodych dorosłych jest rytuałem przejścia. Prowadzenie samochodu rozwija poczucie odpowiedzialności i niezależność od konieczności polegania na zapracowanych rodzicach lub członkach rodziny. Nauka konserwacji pojazdu i zarządzania wydatkami na pojazd to dobra praktyka w kontekście obowiązków związanych z dorosłością.

Jeśli korzystasz z transportu publicznego, zwykli pasażerowie mogą z łatwością poznać Twój rozkład dnia. W wynajętych samochodach kierowcy wiedzą, gdzie mieszkasz i mogą podsłuchiwać Twoje rozmowy. Dla osób ceniących swoją prywatność lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie własnego samochodu. Co więcej, posiadanie prywatnego samochodu może również zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa osobom, które muszą podróżować nocą lub na odizolowanych trasach.

Mógłbyś zaoszczędzić pieniądze

Przy obecnych cenach benzyny posiadanie i utrzymanie samochodu może wydawać się kosztowne. Jednak dla wielu osób mieszkających na obszarach o ograniczonych możliwościach transportu publicznego jazda samochodem może być znacznie tańsza niż wynajęcie prywatnej taksówki. Co więcej, istnieje wiele sposobów na posiadanie samochodu bez rozbijania banku, na przykład kupno używanego samochodu lub wspólne korzystanie z samochodu rodzinnego.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*