Studia dzienne – jak połączyć je z koniecznością pracy?

books-927394_640

Wiele osób, które weszły już w życie zawodowe, decyduje się na zdobycie wyższego wykształcenia, uzupełnienia kwalifikacji czy osiągnięcia nowych kompetencji zawodowych. Możliwości kształcenia jest całkiem sporo, do wyboru mamy studia stacjonarne, niestacjonarne, pierwszego i drugiego stopnia, a także studia podyplomowe. Wybierając kierunek warto decydować się na taką drogę kształcenia, która realnie otworzy nam nowe możliwości zawodowe.

Studia dzienne są najlepsza opcją dla studentów, którzy dopiero planują dalsza karierę i mogą sobie pozwolić na kilka lat wyłącznie samej nauki, bez konieczności pracy. Na uczelniach publicznych studia dzienne są bezpłatne, jest więc to najtańsza opcja na zdobycie dodatkowego wykształcenia. Zdarza się jednak, że na studia dzienne dostają się osoby już pracujące. Wybierają one taki tryb kształcenia przede wszystkim na tych kierunkach, na których nie ma studiów zaocznych lub są one zbyt drogie. Zanim jednak zdecydujemy się na taką formę kształcenia, trzeba dobrze rozważyć, czy jesteśmy w stanie połączyć studia z pracą zawodową.

Na początku więcej, potem mniej zajęć

Studia dzienne najbardziej absorbujące są na samym początku kształcenia. Z semestru na semestr jest coraz łatwiej, a w późniejszych latach zajęć jest całkiem niewiele. Jednak dla osób, które pracują na etacie może być wyjątkowo trudno połączyć studia z pracą. Przed rekrutacją na studia dobrze jest porozmawiać z pracodawcą i zapytać, jakie są możliwości dopasowania zajęć na uczelni do pracy zawodowej. W wielu branżach można dosyć elastycznie układać grafik, dzięki czemu można chodzić do pracy po zakończeniu zajęć na uczelni lub w te dni, gdy jest ich dosyć mało. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie łączenie studiów z praca może być bardzo wyczerpujące, szczególnie że studia nie trwają kilka miesięcy, a co najmniej trzy lata. Jeśli nie ma możliwości połączenia nauki z pracą, lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na studia zaoczne, które odbywają się w formie weekendowych zjazdów i nie kolidują z obowiązkami zawodowymi.

Jak wybrać kierunek dla siebie?

Wybierając kierunek studiów warto zwracać uwagę przede wszystkim na to, jakie możliwości zawodowe da nam ukończenie danych studiów. Nie wszystko, co świetnie prezentuje się w uczelnianych prospektach reklamowych, faktycznie sprawdza się jako dobra droga edukacji. Warto przeanalizować aktualny rynek pracy, zobaczyć, na jakie zawody jest obecnie największe zapotrzebowanie. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z pracodawcą, u którego aktualnie pracujemy. On z pewnością wie, jakie zawody są mu potrzebne czy jakie kompetencje i kwalifikacje powinni mieć jego pracownicy. To dobra opcja dla osób, które dobrze czują się w miejscu pracy i chcą związać się z nim na dłużej niż tylko na czas studiów. Przy okazji dobrze mieć świadomość, że ciekawe kierunki kształcenia znajdziemy nie tylko na uczelniach państwowych, ale również prywatnych. Oferta kształcenia jest tak duża, że każdy bez problemu znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań czy zapotrzebowania. Na http://www.pswbp.pl/ można znaleźć sprawdzoną, rozbudowaną ofertę kształcenia, która jest dopasowana do potrzeb aktualnego rynku pracy. Dzięki temu studenci mogą mieć pewność, że kształcą się w tych zawodach, na które jest zapotrzebowanie i po studiach pracy z pewnością nie zabraknie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*