Strategia cenowa w 5 krokach – wybierz właściwą politykę cen i wygrywa

Biuro rachunkowe wielka wieś

Przy takim wzroście inflacji strategia cenowa jest niezbędny elementem polityki firmy, która może przesądzić o Twoim udziale w rynku. Odpowiednio żongluj cenami swoich produktów i usług, aby szybko dostosować się do potrzeb konsumentów, realizować zamierzone cele i uniknąć bankructwa. Dobór odpowiedniej strategii cenowej może być decydujący, dlatego sprawdź, jakie masz możliwości.

Polityka cenowa jest procesem, którym stanowi jeden z najważniejszych elementów taktyki całej firmy. Określa, w jaki sposób Twoja firma pozycjonuje produkt lub usługę oraz wyznacza osiąganie celów. Ma znaczący wpływ na ilość klientów i tworzy nową grupę docelową, kreując przy okazji wizerunek firmy. Ustalając strategię cenową, należy wziąć pod uwagę koszty, elastyczność popytu, poziom stabilności finansowej, analizę konkurencji oraz warunki rynkowe i dopiero do nich dostosować rodzaj strategii. To nie są łatwe działania, dlatego najlepiej, jeśli zlecisz je profesjonalistom – https://brandly360.com/pl/strategia-cenowa/.

5 skutecznych strategii ustalania cen

Do efektywnych metod ustalania poziomu cen należą strategie: zbierania śmietanki, penetracji, penetracji rynkowej, prewencyjnego kształtowania cen, naśladownictwa oraz eliminacji konkurentów.

  1. Strategia zbierania śmietanki

Metoda zwana także skimmingiem polega na stosowaniu zawyżonych cen przez krótki okres, kiedy na rynek wprowadzasz nowy produkt lub jest on modnym, innowacyjnym dobrem, który klienci chcą mieć za wszelką cenę. Strategia śmietanki ma na celu pozyskanie klientów, którzy są w stanie zapłacić wyższą cenę za towar. W późniejszym czasie, kiedy cena zostaje obniżona, poszerza grono odbiorców o konsumentów, którzy nie byli skłonni zapłacić wysokiej ceny na początku, ale po jej redukcji nareszcie mogą pozwolić sobie na unikalny produkt. Zawyżona cena świetnie kreuje wizerunek firmy, jako prestiżowej organizacji, klient jest dumny z tego, że stać go na zakup w takim miejscu. Strategia może być stosowana jedynie krótkofalowo – na rynku szybko pojawią się konkurenci oferujący podobne produkty.

  1. Strategia penetracji rynkowej

Polityka niskiej ceny otwiera Ci drogę do zdobycia nowego grona odbiorców i osiągania na rynku dużego udziału. Maksymalnie zwiększa sprzedaż, ale sprawdza się tylko wtedy, gdy istnieje wysoki współczynnik elastyczności popytu. Przy obniżeniu stawki powoduje on duży wzrost sprzedaży produktu, co wpływa na spadek kosztów jednostkowych wyrobu. Metoda penetracji zatrzymuje na dłużej aktualnych klientów i odstrasza konkurentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na ustalenie tak niskich cen.

  1. Strategia prewencyjnego kształtowania cen

Jest głównie dedykowana firmom, które mają w swojej ofercie zróżnicowany poziom produktów. Również polega na stosowaniu niskich cen, po to blokować i zniechęcać wchodzeniu na rynek potencjalnych konkurentów. Dzięki tej metodzie szybko zwiększasz sprzedaży produktów, obniżając jednostkowe koszty produktu, poszerzasz rozpoznawalność marki i umacniasz swoją pozycję na rynku.

  1. Strategia naśladowania

Wykorzystując tę metodę w firmowej polityce ustalania cen, wykorzystujesz analizy zebrane na temat cen swojej konkurencji. Strategia naśladowania jest stosowana wtedy, gdy cena na dany produkt jest trudna do ustalenia oraz gdy na rynku ugruntowane są już ceny towarów liczących się firm. Małe przedsiębiorstwa zawsze bazują na cenach ustalonych przez liderów rynku. W przypadku stosowania strategii naśladownictwa Twój produkt ma szansę na sukces sprzedażowy, jeśli wyróżnia się pewnymi cechami na tle dóbr, które są już znane nabywcom. Aby zachęcić ich do zakupu postaw na ofertę w podobnej cenie, ale dodatkowo z gratisem lub lepszą dystrybucją.

  1. Strategia wykluczania konkurencji

Bardzo niskie ceny na produkt ustalane w tej metodzie mają jeden cel – niszczyć konkurencję. Często są to stawki poniżej wartości kosztów produkcji, dlatego firma stosująca strategię wykluczania świadomie liczy się z ponoszeniem przez pewien czas strat finansowych. Po usunięciu konkurencji z rynku cena produktu wzrasta do poziomu, który zapewnia zysk i rekompensuje wcześniejsze koszty. Takie działanie jest ryzykowne, ale wygrywasz tym, że stajesz się monopolistą rynku i dominujesz w branży, co długofalowo się opłaca.

Wybór odpowiedniej strategii cenowej to połowa sukcesu. Działanie ma dynamiczny charakter i musi być szybko dostosowywane do zmiennych warunków rynku. Właściwa metoda pozwala na kontrolę sytuacji i szybkie reagowanie. Taka elastyczność daje Ci przewagę, dlatego już teraz zdecyduj się na jedną z nich i wygrywaj!

Polecamy:
Wymiana szybki w iPhone
Dlaczego warto zdecydować się na automaty wydające BHP?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*