Rozliczanie podatku pracy w Holandii – kogo obowiązuje i co z ulgą abolicyjną?

9

Wyjazdy w celach zarobkowych do Holandii stały się już niemalże codziennością dla społeczeństwa polskiego – głównie ze względu na znacznie większe szanse zdobycia pracy oraz atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Tak jak w wielu innych sytuacjach tak i w tej niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie i nie mamy na myśli pakowania walizek, lecz zorientowania się w kwestii rozliczenia podatku. Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle musi składać roczną deklarację skoro i tak nie przysługuje im żadna nadpłata oraz co to jest ulga abolicyjna? Aby zgłębić temat, zachęcamy do dalszej lektury.

Czy każdy musi rozliczyć pracę w Holandii?

Zacznijmy od tego, że każda osoba, która jest zatrudniona w Holandii na podstawie umowy o pracę, ma szansę otrzymać zwrot podatku tylko wtedy gdy jej pracodawca odprowadzał składki na podatek dochodowy. Czy każdy musi złożyć roczną deklarację? Odpowiedź brzmi – tak. Bez względu na to czy należy Ci się zwrot, czy też nie, rozliczenie podatku jest obowiązkowe. Co więcej, jeżeli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie lub całkowicie to zlekceważysz, możesz spodziewać się finansowych konsekwencji. W najgorszym wypadku Twoja sprawa może trafić do sądu, a wtedy kwoty są już znacznie wyższe – wyrażane w tysiącach euro. Biorąc pod uwagę, że celem Twoje wyjazdu był zarobek, raczej takie zobowiązanie nie byłoby niczym przyjemnym, więc warto mieć to na uwadze. 

 

Jeżeli już dziś chciałbyś znaleźć dla siebie odpowiednie biuro rachunkowe, które sprawnie zajmie się rozliczeniem podatku, sprawdź ranking firm dostępny na stronie internetowej – https://rozliczpodatek.pl/. Kolejność biur ustalana jest na odstawie opinii, oferowanych usług i ich warunków, dzięki temu zamieszczone informacje są rzetelne.

Co to jest ulga abolicyjna?

Wiele lat temu istniało jeszcze coś takiego jak abolicja podatkowa, po czym została ona zastąpiona właśnie ulga abolicyjną. Jakie jest jej zadanie? Zmniejszenie różnic wynikających z systemu rozliczania w Polsce oraz Holandii. Zdecydowanie warto się nią zainteresować, jeżeli zależy Ci, aby trochę zaoszczędzić. Czy są jakieś wymogi, które musi spełniać obywatel Polski, aby ubiegać się o ulgę abolicyjną? Tak, są – natomiast jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i Ty możesz ją otrzymać, ponieważ wystarczy, że przebywasz na terenie kraju ojczystego łącznie przez co najmniej 183 dni w ciągu roku lub posiadasz na terenie RP mieszkanie bądź rodzinę

 

Co jeszcze warto wiedzieć? M.in.: jaki jest limit podatków, jaka jest zależność podatków od dochodów, jak obliczyć ulgę abolicyjną i czy można się o nią starać, pobierając np. zasiłek chorobowy. Te i wiele innych przydatnych informacji przeczytasz na wcześniej wspomnianej stronie, a dla ułatwienia także po kliknięciu linku –

https://rozliczpodatek.pl/ulga-abolicyjna-holandia-czy-dalej-funkcjonuje-w-2022-roku-ile-wynosi-jak-ja-obliczyc/

 

Polecamy:
Wymiana szybki w iPhone

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*