3 proste sposoby zarabiania na giełdzie

pexels-photo-5716052

Na pytanie po co inwestujesz na giełdzie jest tylko jedna odpowiedź – żeby się wzbogacić. Ale czy napewno wiesz z czym jest związane inwestowanie? Przecież nie każda inwestycja zakończy się zyskiem i pomnożeniem kapitału. Jeśli zatem grasz na giełdzie, kupuj tylko te akcje, których wartość wzrośnie lub takie gwarantujące wysoką dywidendę. To dwa najpopularniejsze sposoby. A jaki jest trzeci?

Znajdź dobrego brokera

Aby inwestować w akcje, należy założyć konto na platformie, która zapewnia dostęp do akcji z giełd głównych i rynków wschodzących. Jeśli jesteś początkującym i niezbyt doświadczonym traderem sprawdź także konto demonstracyjne w Saxo Bank Polska i graj bez ryzyka. 

Kup tanio, sprzedaj drogo

Jest to najstarsza reguła handlu, która znakomicie działa także na giełdzie papierów wartościowych. Najtrudniejsze jest w tej kwestii przewidzenie, które akcje spadną na wartości, a które poszybują do góry. Pytanie, które należy sobie zadać w tej sytuacji, brzmi następująco – czy wartość wybranej spółki na podstawie cen jej akcji na GPW jest wyższa a może niższa od realnej wartości? Jeżeli jest niższa, to można się spodziewać jej wzrostu i wówczas warto kupować. Z kolei jeśli wartość akcji danej spółki jest zawyżona, wtedy trzeba się spodziewać spadku i sprzedawać. Jak dokonać oceny wartości akcji? Masz do dyspozycji do najmniej dwie metody.

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna jest metodą wyceny wartości spółki na podstawie ogólnie dostępnych informacji. Aby ją przeprowadzić wykorzystuje się między innymi dane o kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa, dostępne do wiadomości publicznej wyniki finansowe, ogólne dane o branży czy nawet o obszarze geograficznym działania. Samodzielne przeprowadzenie analizy fundamentalnej może być skomplikowane trudne, dlatego jeśli jesteś początkującym inwestorem możesz skorzystać z rekomendacji doświadczonych analityków giełdowych.

Analiza techniczna

Druga, bardzo popularna metoda pozwalająca na przewidywanie zmian kursów akcji to analiza techniczna. Opiera się w dużej mierze na analizie wykresów kursów w poszukiwaniu powtarzających się schematów. W tym podejściu nie trzeba brać pod uwagę informacji o wybranej spółce. Analizujesz jedynie wykres cen jej akcji. Musisz odszukać formacje, czyli kształty, które w zbliżonych sytuacjach prowadził do określonych zmian, czyli wzrostów lub spadków cen akcji. Analiza techniczna od początku do końca bazuje na założeniu, że historia lubi się powtarzać.

Dywidenda

Raz w roku zarząd każdej spółki giełdowej może podzielić jakąś część wypracowanego zysku firmy między wszystkich współwłaścicieli. Jeśli jesteś posiadaniem akcji spółki, wówczas masz również prawo do dywidendy, która jest oczywiście proporcjonalna do posiadanych udziałów.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*