Soczewki kontaktowe – podstawowe rodzaje. Przydatna wiedza!

eye-1132531_960_720

Soczewki kontaktowe są doskonałym wyborem dla prawie każdego, kto potrzebuje korekcji wzroku i nie chce nosić okularów w pełnym wymiarze godzin lub poddać się zabiegowi. Oto podstawy, które powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych przed wizytą u okulisty, jeśli jesteś zainteresowany noszeniem kontaktów.

Materiały soczewek kontaktowych

Pierwszym wyborem przy rozważaniu soczewek kontaktowych jest to, który materiał soczewki najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby. Istnieje kilka rodzajów soczewek kontaktowych, w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

Miękkie soczewki są wykonane z żelowych, zawierających wodę tworzyw sztucznych zwanych hydrożelami. Soczewki te są bardzo cienkie i giętkie i dopasowują się do przedniej powierzchni oka. Wprowadzone na początku lat 70-tych soczewki hydrożelowe sprawiły, że soczewki kontaktowe stały się bardziej popularne, ponieważ zazwyczaj są od razu wygodne. Jedyną alternatywą w tym czasie były twarde soczewki kontaktowe wykonane z tworzywa – te zazwyczaj wymagały tygodni dopasowania do oka, a wiele osób nie mogło ich z powodzeniem nosić.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są zaawansowanym rodzajem miękkich soczewek kontaktowych, które są bardziej porowate niż zwykłe soczewki hydrożelowe i umożliwiają dotarcie jeszcze większej ilości tlenu do rogówki. Soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe wprowadzone w 2002 roku są obecnie najpopularniejszymi soczewkami.

Soczewki gazoprzepuszczalne – są sztywnymi soczewkami kontaktowymi, które wyglądają jak soczewki twarde znane sprzed lat, ale są porowate i umożliwiają przechodzenie przez nie tlenu. Ponieważ są one przepuszczalne dla tlenu, soczewki te można dopasować bliżej oka niż soczewki klasyczne, dzięki czemu są bardziej komfortowe niż konwencjonalne soczewki twarde. Od czasu ich wprowadzenia w 1978 roku przepuszczalne dla gazu soczewki kontaktowe zasadniczo zastąpiły nieporowate soczewki kontaktowe. Kontakty te często zapewniają ostrzejsze widzenie niż miękkie i silikonowo-hydrożelowe kontakty – są zalecane zwłaszcza jeśli masz astygmatyzm. Zazwyczaj potrzeba trochę czasu, aby oczy dostosowały się do soczewek przepuszczalnych dla gazów, gdy zaczniesz je nosić, ale po tym początkowym okresie adaptacji większość osób uważa soczewki za tak wygodne, jak soczewki hydrożelowe.

Hybrydowe soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane, aby zapewnić komfort noszenia, który konkuruje z soczewkami z miękkiego lub silikonowego hydrożelu, w połączeniu z krystalicznie czystą optyką soczewek przepuszczających gaz. Soczewki hybrydowe mają sztywną, przepuszczalną dla gazów strefę centralną, otoczoną „osłoną” z hydrożelu lub materiału silikonowo-hydrożelowego. Pomimo tych cech, tylko niewielki procent ludzi w Polsce nosi hybrydowe soczewki kontaktowe, być może dlatego, że te soczewki są trudniejsze do dopasowania i są droższe w wymianie niż miękkie soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Natomiast powinieneś spojrzeć na https://www.koloroweoko.pl/pl/c/Soczewki-zielone/28 jeśli chcesz mieć soczewki, nawet jeśli nie wymagasz korekty wzroku.

Recenzja iPhone 12 – czy warto go kupić w 2023 roku?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*