Sezonowy pracownik budowlany – na jaką umowę możesz liczyć?

WorkerWithHammer

Spowolnienie gospodarcze w budownictwie napędzało w dużej mierze nadmierne budowanie domów o większej skali. Jeśli pracujesz w tej branży od lat, wiesz, że budowa domów praktycznie zatrzymała się na chwilę, zmuszając wiele osób w branży do pracy mniejszej ilości godzin za mniejsze wynagrodzenie – lub w ogóle. Na szczęście oznaki ożywienia na rynku nieruchomości doprowadziły do umiarkowanego ożywienia popytu na nowe domy na niektórych rynkach, ale ogólny przemysł jest wciąż przygnębiony, ograniczając możliwości zatrudnienia. To powiedziawszy, istnieją sposoby na zatrudnienie w budownictwie, gdy rynek powoli wraca do formy.

Bardzo trudno jest zbudować cokolwiek w chłodniejszych miesiącach. Niekorzystna pogoda wpływa na procesy budowlane w zakresie, w jakim budowa generalnie odbywa się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Istnieją wyjątki, w tym jeśli chodzi o wnętrze budynku, ale sezonowy aspekt budowy sprawia, że wielu budowlańców przez tę część roku jest pozbawionych zleceń – z wyjątkiem najbardziej wykwalifikowanych. Te warunki w połączeniu z pogorszeniem koniunktury powiększają dylemat stałych prac budowlanych. Podczas gdy wzrasta zapotrzebowanie na miejsca pracy w budownictwie, poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości, ekonomiści twierdzą, że będzie to powolna poprawa. Tak więc perspektywa znalezienia alternatywnej pracy staje się większa dla tych, którzy obecnie nie mają pracy lub chcą wejść do branży. Kilka czynników wpływa na tę rzeczywistość:

Obecnie coraz częściej stosuje się nowe, bardziej złożone technologie, często zawierające ciężkie urządzenia budowlane. Niewielu pracowników na wysokim szczeblu posiada te umiejętności, ograniczając ich możliwości rozwoju lub długoterminowe prace.

Na jaki rodzaj umowy można zatem dzisiaj liczyć?

• Umowa o pracę (bardzo rzadko, ale jednak spotykana).
• Umowa cywilnoprawna: umowa o dzieło
• Umowa cywilnoprawna: umowa zlecenie

Przygotowanie do spowolnienia sezonowego i dłuższych zmian w miejscu pracy w budownictwie jest konieczne, ale wymaga przygotowania. Jak upewnić się, że pracodawca zadzwoni znów do ciebie przed nadejściem kolejnego sezonu? Wśród różnych czynników, które wymagają uwagi na pewno warto pamiętać, iż to zależy od poziomu twoich umiejętności konstrukcyjnych. Warto zatem w momentach przestoju poprawić swoje umiejętności pracy w celu zwiększenia możliwości długoterminowego zatrudnienia, a także pozyskania umowy na lepszych warunkach w sezonie.

Dopóki obecne warunki gospodarcze nie ulegną poprawie, przemysł budowlany prawdopodobnie nie zapewni takiego samego poziomu kariery, jaki kiedyś to miało miejsce. Tradycyjne sezonowe aspekty prac budowlanych – znalezienie innych miejsc pracy w chłodniejszych miesiącach, kiedy budownictwo spowalnia – jest skomplikowanym sposobem na przejście przez recesję. Szkolenie w celu podniesienia kwalifikacji, w szczególności w odniesieniu do nowych technologii budowlanych, może prowadzić do poprawy perspektyw pracy w przyszłości, ponieważ wszyscy czekamy na pełny powrót branży budowlanej do formy.

Autor poradnika: Leca.pl – beton lekki – firma z branży budowlanej 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*