Schody drewniane – jaki rodzaj wybrać?

interior-3778708_640

Jakie możemy wyodrębnić rodzaje schodów drewnianych? Jaki typ będzie pasował do wnętrza Twojego domu? Na co warto zwrócić uwagę?

Schody drewniane to najbardziej popularny rodzaj schodów. Dlaczego są tak modne? I dlaczego wypierają wszechobecne do niedawna schody o konstrukcji żelbetonowej? Najprościej mówiąc schody o konstrukcji drewnianej są lekkie, zajmują niewiele miejsca, doskonale wkomponowują się w nowoczesną aranżację wnętrza oraz ocieplają wnętrze. W przeciwieństwie do schodów żelbetonowych nie potrzebują oddzielnej klatki schodowej, zajmują więc mniej miejsca i niejako wkomponowane w przedpokój lub salon.

Rodzaje schodów drewnianych

Drewno użyte jako konstrukcja schodów daje wiele możliwości. Możemy wyróżnić:
Schody samonośne
schody policzkowe
schody bolcowe
schody bolcowo – policzkowe
schody dywanowe
schody wspornikowe

Drewniane schody samonośne

Schody samonośne jak sama nazwa wskazuje nie potrzebują ściany jako elementu konstrukcyjnego. Elementem nośnym jest drewniana konstrukcja, która może być dowolnie zlokalizowana w domu. Taki typ schodów daje dużą swobodę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Do najpopularniejszych schodów samonośnych zaliczamy schody policzkowe.
Ten rodzaj schodów ma bardzo prostą konstrukcję – stopnie opierają się na dwóch poprzecznych belkach, czyli policzkach. Mamy tu do wyboru schody kręcone, schody dwubiegowe, schody ażurowe i pełne. Ten typ schodów samonośnych jest bardzo bezpieczny i wytrzymały, dlatego świetnie nadaje się do domu, w którym mieszkają małe dzieci lub osoby w podeszłym wieku.

Schody policzkowe świetnie prezentują się w przedpokoju, lub holu połączonym z salonem. Miejsce pod schodami można zabudować i przeznaczyć na szafki lub schowek. Doskonale prezentują się także jako schody wolnostojące.

Schody dywanowe to nowoczesna forma schodów. Swoją nazwę zawdzięcza swojej prezentacji – schody wyglądają jakby były pokryte jednolitym, gładkim, drewnianym dywanem. Montowane są zarówno z jak i bez balustrady. Warto jednak pamiętać, że balustrada stanowi dodatkowy element nośny i tego typu schody są bardziej stabilne. Schody dywanowe stanowią element aranżacyjny sam w sobie. Prezentują się fenomenalnie, dlatego warto montować je w dużym, reprezentacyjnym holu lub w salonie.

Schody wspornikowe, czyli schody półkowe to coraz modniejsza forma schodów drewnianych. Krótszy bok stopni wsparty jest o ścianę, natomiast z drugiej strony stopnie nie mają żadnego podparcia. Wyglądają jak długie półki przymocowane do ściany. Biorąc pod uwagę konstrukcje nie trudno się domyślić, że takie schody nie będą spełniać swojej roli w domu, w którym są małe dzieci, osoby starsze wiekiem lub mające trudności z poruszaniem się. Doskonale za to wpasują się w nowoczesny, minimalistyczny wystój wnętrza.

Jak widać, jeśli chodzi o schody drewniane to wybór mamy ogromny. Warto zapoznać poznać wszystkie możliwości i dobrać konstrukcję schodów najbardziej pasującą do wnętrza naszego domu.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*