Czy warto kupować samochody z USA? Jak wygląda kalkulator importowy?

serwis samochodowy

Każdy kierowca doskonale wie, że kupowanie samochodu to naprawdę trudne zadanie. Nie tylko ciężko jest na rynku o auto dobrze wyposażone czy też w dobrym stanie technicznym, lecz również po prostu takie, które będzie w dobrej cenie. Jak się jednak okazuje, coraz więcej kupujących zwraca uwagę na amerykański rynek motoryzacyjny, ponieważ znaleźć tam można samochody pod każdym względem lepsze.

Czym konkretnie charakteryzują się samochody z USA, a także jak wygląda koszt ich sprowadzenia? Co musi być zawarte w kalkulator importowy?

Dlaczego warto sprowadzać auta z USA?

Zanim jednak przejdzie się do tego, ile wynosi akcyza na auta z USA, a także jak wygląda ich transport do Polski, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu warto w ogóle interesować się tamtejszym rynkiem pojazdów.

Jakie są zatem najważniejsze zalety kupowania samochodu w USA? Nie da się ukryć, że kolosalną różnicą, na plus oczywiście, jest cena tamtejszych samochodów. Często są one oferowane nawet za 40% niższą cenę niż obowiązująca w Polsce i innych krajach europejskich. Co więcej, pojazdy z USA z reguły są lepiej wyposażone, mają lepszy silnik, a także są po prostu w lepszym stanie. Stoi za tym nieco inna kultura użytkowania samochodu. Przykładowo auta dość wcześnie są zamieniane na nowe i stosunkowo łatwo można znaleźć 2-letnie auta w doskonałym stanie.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu ze Stanów?

Jak zatem widać, samochody ze Stanów Zjednoczonych są naprawę warte zainteresowania. Powstaje jednak pytanie, ile kosztuje ich sprowadzenie. Czy po opłaceniu wszystkich podatków i dodatkowych kosztów, nadal jest to opłacalne?

Sporządzenie kosztorysu sprowadzania auta ze stanów warto zacząć przede wszystkim od podatków. Każdego kierowcę czeka opłacenie VATu, cła oraz akcyzy. Zaczynając od końca, akcyza na auta z USA to 3.1%, jeśli pojemność ich silnika jest mniejsza niż 2 litry. W przypadku większych silników akcyza to 18.6%. Cło jest uniwersalne dla całej wspólnoty i wynosi 10%, natomiast VAT w Polsce to 23%.

Kolejnym ważnym elementem łącznej sumy sprowadzenia takiego auta, jest jego transport. W tym wypadku w grę wchodzi jedynie kontener przewożony na statku, którego koszt, a także pełne przygotowanie auta do transportu, nie powinno wynieść więcej niż kilka tysięcy złotych.

Na koniec warto jeszcze pamiętać, że do rachunku doliczyć trzeba prowizję pośredników. Mowa tu jest przede wszystkim o firmie organizującej taki zakup, a także dla sprzedawcy amerykańskiego, którym jest z reguły dom aukcyjny.

Polecamy również:Pomoc drogowa Hamburg

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*