W jaki sposób rozwijać kompetencje jeszcze na studiach?

priscilla-du-preez-XkKCui44iM0-unsplash

Z perspektywy rynku pracy studenci w trakcie kształcenia nie nabywają wszystkich potrzebnych kompetencji. Owszem, posiadają oni wiedzę, nierzadko specjalistyczną z wielu dziedzin życia, jednak nie mają m.in. umiejętności autoprezentacji czy pracy w grupie. By je posiąść, samemu trzeba rozwijać kompetencje i zdobywać nowe doświadczenia.

Organizacje i koła studenckie

Członkostwo w organizacjach i kołach studenckich może być wspaniałą nauką pracy w zespole. To również jedyne w swoim rodzaju doświadczenie przy organizacji sympozjów, prelekcji czy imprez akademickich. Poznając ludzi z innych środowisk rozwijamy przede wszystkim umiejętności miękkie m.in. uczymy się zarządzać zespołem.

Projekty badawcze

Projekty badawcze w ramach prac semestralnych bądź magisterskich i inżynierskich mogą być wspaniałym fundamentem do budowania konkretnych doświadczeń zawodowych. Dobrym pomysłem jest wówczas kontakt z osobami bardziej doświadczonymi, które wskażą nam konkretną metodologię badawczą i pozwolą zajrzeć do specyfiki danego środowiska. Właśnie na etapie projektów badawczych wykształca się w nas wiedza ze specyficznych gałęzi nauki i życia.

Praktyki i staże

Programy stażowe oraz praktyki to najlepsza i najbardziej konkretna nauka przyszłego zawodu. Poznajemy bowiem sposób funkcjonowania wybranej firmy, jej ideologię, specyfikę środowiska, w którym działa oraz członków zespołów pracujących na jej sukces. Z perspektywy rynku pracy zyskujemy cenne doświadczenia, które przy prezentacji w ramach rozmowy kwalifikacyjnej mogą być znaczące.

Praca dorywcza

W ofertach pracy zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl od przyszłych kandydatów, w tym studentów, wymaga się jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Nawet praca dorywcza w restauracji czy na magazynie sprawi, iż będziemy obyci z ogólnymi zasadami pracowniczymi, a także podstawami funkcjonowania w firmie.

Polecamy:
Co po maturze, jeśli nie studia? Inspiracje dla maturzystów

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*