Co po maturze, jeśli nie studia? Inspiracje dla maturzystów

2886ced095f9b4b063c5466285a4f020

Wielu młodych ludzi zastanawia się, co robić po maturze. W przypadku niektórych rozpoczęcie studiów jeszcze w tym samym roku nie jest możliwe. Inni z kolei odkładają decyzję o studiowaniu na później. Sprawdź w naszym artykule, jakie masz alternatywy, aby nie zmarnować roku.

Co po maturze? Szkoła policealna

    Wielu absolwentów szkół średnich, nie wie, co zrobić ze swoim życiem po maturze. Nie ma w tym nic dziwnego – po wielu miesiącach przygotowań do jednego z najważniejszych egzaminów, brak obowiązków może być przytłaczający. Matura jest biletem wstępu na uczelnie wyższe, ale nie każdy decyduje się na rozpoczęcie studiów jeszcze w tym samym roku. Szczególnie że w przypadku większości kierunków, trzeba nastawić się na kolejne trzy lub pięć lat ciężkiej nauki. Alternatywą dla osób, które chcą zdobyć zawód w krótszym czasie, jest bezpłatna szkoła policealna. Kraków to miasto, które posiada wiele tego typu placówek, dlatego znalezienie odpowiedniej nie powinno stanowić problemu. 

Co po maturze z biologii?

    Osoby, które zdają na maturze biologię, często myślą o studiach na kierunku lekarskim. Popularne wśród maturzystów są również dietetyka, pielęgniarstwo i położnictwo, farmacja czy biotechnologia. Niestety, egzamin nie zawsze idzie po naszej myśli. W przypadku uzyskania niesatysfakcjonującego wyniku warto rozważyć jeden z kierunków medycznych w szkole policealnej w Krakowie. To doskonały pomysł, aby szybko zdobyć pewny zawód. Już zaledwie po roku lub dwóch latach nauki można otrzymać tytuł technika masażysty, opiekuna medycznego, asystentki stomatologicznej czy higienistki stomatologicznej. 

Co po maturze z chemii?

    Wysoki wynik na maturze z chemii umożliwia studiowanie kierunków związanych ze służbą zdrowia oraz wieloma gałęziami przemysłu. Maturzyści, którym nie powiodło się na tym egzaminie lub decyzję o studiowaniu chcą odłożyć na później, mogą rozważyć rozpoczęcie nauki na kierunku technik usług kosmetycznych w szkole policealnej. Wiedza z zakresu chemii przyda się w czasie zajęć z kosmetyki i preparatyki kosmetycznej. Słuchacze uczą się na nich m.in. wykonywania podstawowych obliczeń chemicznych stosowanych w kosmetyce oraz określania właściwości podstawowych związków chemicznych wykorzystywanych do wyrobu preparatów kosmetycznych. Kierunek technik usług kosmetycznych trwa dwa lata. Jego absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające im na znalezienie pracy w miejscach takich jak gabinety odnowy biologicznej, salony urody czy SPA. Poza tym mogą oni otworzyć działalność gospodarczą i pracować na własny rachunek. 

Co robić po maturze?

    Kontynuowanie edukacji na uczelni wyższej lub w szkole policealnej to tylko niektóre z możliwości, jakie mają maturzyści. Wielu młodych ludzi pragnie zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, dlatego decydują się na rozpoczęcie stażu lub praktyk. To doskonała okazja, żeby poznać specyfikę danej branży, wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole, a także rozwinąć umiejętności miękkie, które mają ogromne znaczenie na każdym stanowisku. Praktykanci bardzo często otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę, co jest dodatkowym plusem. 

    Innym pomysłem na to, co robić po maturze, jest znalezienie zatrudnienia na pełen etat. Wiele firm z branży marketingowej, handlowej czy HR poszukuje młodych osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Ci, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacyjny, uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach oraz rozwijają swoje umiejętności pod okiem specjalistów. Warto zatem zwrócić uwagę na oferty stanowisk juniorskich oraz pracy bez doświadczenia. 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*