Rozmowa o pracę przez telefon – jak się do niej przygotować?

tim-mossholder-clN4DePMfm4-unsplash

Rekrutacja kandydatów do pracy odbywa się na wiele sposobów. Niektóre firmy stawiają na tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne twarzą w twarz, inne natomiast wybierają bardziej wirtualne rozwiązania. W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwią więc rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane przez telefon czy nawet przez internet. Jeśli firmie zależy na czasie, taka forma rekrutowania jest całkiem wygodna i przynosi dobre efekty.

Jeśli pracodawca chce prowadzić rekrutację i wiele innych działań przez telefon, powinien zadbać o to, by pracownicy byli wyposażeni w sprawne i funkcjonalne telefony. Rozmowy rekrutacyjne nie zawsze przeprowadza się przy biurku, nie zawsze więc ma się możliwość korzystania z telefonów stacjonarnych. Telefony komórkowe pozwalają na dużo sprawniejsze działania i większą elastyczność. Przyda się również dobry serwis apple Bydgoszcz bądź serwis telefonów w innej lokalizacji. Jeśli pracownicy mają wykonywać swoje obowiązki przez telefon, muszą mieć namiary na sprawną firmę zajmującą się serwisowaniem czy usuwaniem usterek. W przypadku rekrutacji przez telefon, urządzenia muszą być niezawodne, aby w trakcie rozmowy z kandydatem nie pojawiały się żadne problemy związane ze sprzętem.

Jak się przygotować do rekrutacji przez telefon?

Rekrutacja telefoniczna dla wielu osób wydaje się bardzo korzystnym i sprawdzonym rozwiązaniem, jednak nie jest pozbawiona także wad czy też słabszych stron. Przede wszystkim, w czasie rozmowy przez telefon kandydat nie ma możliwości zaprezentowania się w całości, zrobienia dobrego wrażenia za pomocą komunikacji niewerbalnej, stroju, postawy czy mowy ciała. Może polegać wyłącznie na komunikacji werbalnej, a więc na odpowiadaniu na pytania rekrutera. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon nie powinna się jednak odbywać z marszu i zaskoczenia. Kandydat powinien być poinformowany o terminie, aby mógł się do niej właściwie przygotować. Przede wszystkim, w czasie, gdy rozmowa jest planowana, należy oczyścić teren, a więc pozbyć się wszystkich elementów, które mogą przeszkadzać. Trudno jest bowiem rozmawiać na zawodowe tematy, gdy dzieci dosłownie skaczą nam po głowach, jesteśmy na ruchliwej ulicy czy gdzieś w sklepie. Jeśli wcześniej będziemy znać termin rozmowy kwalifikacyjnej, będziemy mogli tak zaplanować nasze codzienne sprawy, aby rozmowa przebiegła w spokojnym i cichym otoczeniu, co na pewno będzie sprzyjało skupieniu.

Przygotuj się jak do każdej rozmowy o pracę

Pod względem merytorycznym rozmowa kwalifikacyjna przez telefon nie odbiega od tej, jaka odbywa się w sposób tradycyjny. Musimy być przygotowani na standardowe pytania rekrutacyjne, a więc pytania o nasze doświadczenie, wykształcenie, kwalifikacje, a także o to, dlaczego chcemy pracować w danej firmie. Przed rozmową przyda się zdobycie nieco informacji na temat działalności firmy, jej struktur i wszystkiego, co pozwoli nam zapunktować u rekrutera w czasie rozmowy. Pamiętajmy, by jasno i przejrzyście odpowiadać na pytania, nie kłamać i nie ubarwiać naszego doświadczenia czy umiejętności, gdyż jest to dosyć łatwe do namierzenia i wychwycenia. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna przez telefon pójdzie nam dobrze, możemy liczyć na to, że niedługo zostaniemy zaproszeni do firmy na podpisanie umowy bądź też do dalszych, bardziej szczegółowych etapów rekrutacji.

1 odpowiedzi "Rozmowa o pracę przez telefon – jak się do niej przygotować?"

  1. Na telefon, czy osobiście nie robi dla mnie większej róznicy. Jeśli jestes ekspertem w swojej dziedzinie to nie bedziesz miał wiekszych problemów w odpoiwedzią na pytania. Kto wie, może nawet bedziesz mógł/mogła zagiąć pytającego.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*