Rowery enduro trochę historii rowerowej

20221010201810_gce24e6a2c6d99693ce4f0e855b1a10e08e368d281661185f0944f48f6750454c83760dc61497a94dbbada06fa569e006_640.jpg

Jak to się zaczęło?

Rowery enduro to typ rowerów górskich, które są zwykle używane do jazdy przełajowej, all-mountain i downhillu. Termin ten został wymyślony pod koniec lat 80. przez firmę Scott Sports, aby opisać nową linię rowerów.

Rower enduro jest przeznaczony do jazdy w trudnym terenie i na długich dystansach z dużym obciążeniem po trasach enduro w górę i w dół. Bardzo często są zbudowane z większym zawieszeniem niż tradycyjne rowery przełajowe i często mają większy skok, mniejszy kąt główki, krótsze dolne rury tylnego trójkąta, szerszą kierownicę, niższe suporty i wyższy przód niż inne rowery górskie. Rowery enduro to skrzyżowanie rowerów crossowych i all-mountain, które zostały zaprojektowane, aby lepiej sobie radzić w trudnym terenie w dziedzinie kolarstwa terenowego. Ponieważ oznaczenie jest stosunkowo nowe, wielu producentów stworzyło własne systemy klasyfikacji, używając nazw takich jak rower szlakowy i rower wyścigowy enduro.

Ścieżki rowerowe dla rowerów enduro

Ścieżki rowerowe enduro są specjalnie zaprojektowane do wyścigów enduro. Ścieżki te zazwyczaj znajdują się w górzystym terenie i są zaprojektowane tak, aby były bardziej wymagające niż tradycyjne trasy dla rowerów górskich typu Hardtail. Często zbliża się do nich szlakami jednokierunkowymi z mieszanką cech naturalnych i konstrukcyjnych. Zjazd (inaczej Freeride) Trasy te są zazwyczaj w terenie zalesionym i są zaprojektowane tak, aby były bardziej wymagające niż tradycyjne trasy rowerowe. Często łączy się je z innymi rodzajami jazdy, takimi jak XC, BMX lub dirt jumping.

Kolarze enduro lubią wyzwania na tych ścieżkach, które często zawierają różne elementy techniczne, w tym strome podjazdy i zjazdy, sekcje skalne i wiele innych przeszkód. Wyzwanie nie zawsze odstrasza tych riderów, którzy szukają właśnie tego rodzaju emocji, jakie oferują te ścieżki. Niektóre z tych ścieżek przypominają trasy rowery mtb spotykane w innych obszarach, ze skokami i innymi przeszkodami. Inne pozwalają fanom rowerów jeździć po utwardzonej ścieżce, która wije się przez zbocze góry. Ta ostatnia jest lepsza dla rowerzystów, którzy szukają relaksującej przejażdżki lub takiej, w której nie ma zbyt dużego ryzyka zderzenia ze skałami lub drzewami.

Jaki rower enduro wybrać jaki jest najlepszy?

Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest trochę prostsza niż pytanie, jaki rower wybrać.

Najlepszy rower enduro to taki, który spełnia Twoje potrzeby. Jeśli szukasz roweru do ekstremalnych wyścigów, powinieneś kupić rower enduro, który został stworzony do tego celu. Jeśli szukasz roweru do przełajowej kolarstwa górskiego, najlepszym wyborem jest rower XC.

Jedyne, co można z całą pewnością powiedzieć o rowerach enduro, to to, że są bardzo wszechstronne i mogą być używane do różnych celów.

1 odpowiedzi "Rowery enduro trochę historii rowerowej"

  1. Moim ulubionym narzędziem do ucieczki od codzienności jest https://royalbi.pl/rowery-cruiser/damskie/. Każda wyprawa na tym rowerze to super doświadczenie. Jeździliście już na takim modelu?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*