Różne rodzaje auta – inne skrzynie biegów

nissan-885309_1280

Ręczna skrzynia biegów sprawia, że jazda jest bardziej atrakcyjna i przyjemna, a automatyczna skrzynia biegów zapewnia spokój ducha w ruchu ulicznym. Świat odnotował wzrost sprzedaży samochodów z automatyczną skrzynią biegów.

Skrzynia biegów spełnia podstawową funkcję kierowania mocy generowanej przez silnik do napędzania kół. Aby to zrobić, dostępne są różne rodzaje skrzyń biegów i chociaż mechaniczne zmiany biegów są takie same, procedury ich zmiany różnią się w zależności od rodzaju skrzyni biegów. Z małym wyjątkiem przekładni bezstopniowej (CVT), skrzynia biegów jest zwykle wykończona w metalowej obudowie zawierającej szereg dźwigni zmiany biegów – stąd wywodzi się jej nazwa. Każdy bieg ma określone przełożenie, aby odróżnić buksowanie kół od obrotów silnika. Siła, która powoduje obrót wewnątrz silnika, popularnie nazywana momentem obrotowym, wchodzi do przekładni przez wał silnika i przechodzi przez koła zębate, zanim wyjdzie przez wał wyjściowy. Końcowy proces na moment obrotowy docierający do kół zależy od tego, czy silnik jest umieszczony z przodu, na środku czy z tyłu, a także czy jest to napęd na przednie, tylne lub na wszystkie koła. Ręczna, automatyczna i CVT to popularne i powszechne typy skrzyń biegów dostępne w dzisiejszych samochodach.

Które skrzynie biegów Nissan wybrać? Czy przebieg Twojego samochodu faktycznie różni się w zależności od skrzyni biegów? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Ręczna skrzynia biegów

Manualna skrzynia biegów to najczęściej używany rodzaj skrzyni biegów na świecie. Większość obecnej populacji kierowców na całym świecie nauczyłaby się przynajmniej jazdy na ręcznej skrzyni biegów, zanim przeszłaby na automatyczną zmianę biegów. W każdym nowoczesnym samochodzie dźwignia zmiany biegów jest umieszczona pionowo na konsoli środkowej samochodu i jest połączona ze skrzynią biegów za pomocą połączenie. Sprzęgło odgrywa kluczową rolę między silnikiem a skrzynią biegów, zapewniając wymaganą moc kół. Pojazd z manualną skrzynią biegów jest zawsze przyjemniejszy w prowadzeniu i bardziej interaktywny. Jednak biorąc pod uwagę sytuację na drodze w kraju, ręczna skrzynia biegów może Cię frustrować i irytować. Mówi się też, że kiedy można jeździć samochodem z manualną skrzynią biegów, łatwiej jest prowadzić samochód z dowolną skrzynią biegów. Trzybiegowa manualna skrzynia biegów była powszechna w samochodach w latach 40-tych XX wieku, do samochodów dodano więcej biegów, gdy technologia uległa poprawie, a samochody zaczęły ewoluować. Samochody z czterobiegową skrzynią biegów jeździły po drogach przez dziesięciolecia, potem coraz częściej spotyka się pięciobiegową, a teraz sześciobiegową skrzynię biegów. Samochody premium, takie jak Chevrolet Corvette, Porsche 911 oferują siedmiobiegową manualną skrzynię biegów.

Automatyczna skrzynia biegów

Niegdyś uważana za luksus w samochodach, skrzynia biegów, która sama się zmienia, stała się obecnie powszechnym towarem i w przyszłości kupujący woleliby automatyczne od ręcznej, aby ułatwić sobie kierowanie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*