Rodzaje noży i ich funkcje – które przydadzą Ci się w kuchni?

christian-mackie-euBmypOZUZA-unsplash

Osoby, które nie mają wiele wspólnego z gotowaniem, uważają, że wystarczy jeden nóż do wykonywania wszystkich kuchennych czynności. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości nie da się jednym nożem kroić mięsa, chleba, ryb, siekać warzyw czy zajmować się elementami dekoracyjnymi. Można próbować, ale efekty mogą być mizerne, a cały proces dużo bardziej czasochłonny. Inwestycja w zestaw noży przyda się więc nie tylko w profesjonalnej gastronomii, ale również w każdej domowej kuchni. Oczywiście, pod warunkiem, że planujemy w niej gotować, a nie zamawiać gotowe produkty.

Gdy spojrzymy na dowolny zestaw noży, możemy zauważyć, że każdy z nich wygląda nieco inaczej – są inaczej wyprofilowane, mają różny kształt, wielkość i rękojeści. Nie jest to przypadkowe ani nie jest to jedynie kwestia designu. Każdy nóż ma bowiem inne przeznaczenie, co ma odzwierciedlenie w jego wyglądzie. Do wyboru są między innymi tasak do mięsa, nóż do porcjowania mięsa, nóż do filetowania ryb, nóż do pieczywa, siekania warzyw czy niewielkie noże do tworzenia efektownych dekoracji.

Noże do zadań specjalnych

Tasaki do mięsa są wyjątkowo solidne i na pewno wyróżniają się wśród innych noży. Mają bardzo dobrze wyprofilowane, mocne i solidne ostrze, które jest w stanie poradzić sobie nie tylko z mięsem, ale również z kośćmi. Taki nóż pozwala na szybką obróbkę, a jednocześnie nie niszczy mięsa i nie uszkadza włókien. Nóż do pieczywa prezentuje się również dosyć charakterystycznie – posiada specjalne ząbki, które pozwalają na wygodne przepiłowanie skórki chleba bez jej niszczenia i uszkodzenia. Niewielkie noże do dekorowania są natomiast bardzo funkcjonalne, idealnie wyprofilowane, zapewniają bezproblemowe użytkowanie i pozwalają na tworzenie ciekawych aranżacji jedzeniowych. Każdy nóż prezentuje się inaczej, ale też do czegoś innego służy. Warto poznać te różnice i zacząć używać noży zgodnie z ich przeznaczeniem. Wtedy okaże się, że przygotowywanie codziennych potraw będzie przebiegało dużo sprawniej. Jeśli używamy jednego noża do wszystkiego, raczej na pewno wszystkie kuchenne czynności będą zajmowały nam o wiele więcej czasu.

Stawiaj na noże od dobrych producentów

Dobry zestaw noży kuchennych to absolutny must have w każdej kuchni, zarówno restauracyjnej, jak i domowej. Nie powinien więc to być wybór przypadkowy. Wybierając noże pamiętajmy, że jest to zakup na długie lata bezproblemowego użytkowania. Nie decydujmy się więc na najtańsze zestawy, gdyż najczęściej są one mało trwałe, a noże szybko tępią się, odkształcają i pojawiają się problemy z ich używaniem. Zdarza się, że ostrze się kruszy czy nie wytrzymuje naporu, przez co można je dosyć szybko uszkodzić. Noże wykonane ze stali o doskonałych parametrach są natomiast praktycznie niezniszczalne, dzięki czemu można ich używać nawet przez długie lata. Zanim zdecydujesz się na zakup noży, warto zdobyć nieco wiedzy na temat tego, czym kierować się przy ich wyborze czy poczytać na temat konkretnych producentów. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że wybrane produkty spełnią wszystkie oczekiwania odnośnie jakości, trwałości i niezawodności w trakcie codziennego użytkowania.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*