Styl japoński – opis aranżacji ogrodu

market-1209470_640

Styl japoński ogrodu to dla naszego społeczeństwa egzotyczny styl. Nie jest łatwo go znaleźć w najbliższym otoczeniu. W dużych miastach możemy gdzieś znaleźć park lub mały ogród, które mają elementy tego stylu, ale nie jest to powszechne. W prywatnych domach występują u Japończyków, którzy mieszkają w naszym kraju lub u ludzi, którzy są zafascynowani tamtejszą kulturą. Zatem widać, że to raczej nie jest zbyt duża grupa ludzi. Stąd też niewiele osób wie czym to się wyróżnia i jak zaprojektować taki ogród. Ten artykuł Ci w tym pomoże. Zachęcam do czytania.

Styl japoński – charakterystyka

Zacznijmy od tego skąd się wywodzi ten styl. W Japonii jest ściśle związany z kulturą i religią. Dlatego też jest dosyć specyficzny. W tym stylu dominuje harmonia i to jest jej najważniejsza cecha, której nie można pominąć. Inaczej to już nie będzie styl japoński. Inne jego cechy to elegancja i prostota. Styl ten bardzo bazuje na naturze. Ogrody w stylu japońskim nie są zbyt duże, a nawet napisałabym, że maleńkie. To ich zaleta, gdy projektujemy ogród w dużym mieście. Ta cecha jest związana ściśle z górzystością regionu oraz jego przeludnieniem. Jak już wspomniałam, te ogrody są związane z kulturą i religią, więc są one skromne i bez większego przepychu. To co rzuca się w oczy i zawsze występuje w tych ogrodach to woda i kamienie. Woda może być w różnych formach: staw lub strumyczek. Kamienie będą różnej wielkości, ale raczej jasne i o regularnych kształtach. Ostre krawędzie zaburzyły by harmonię.

Symbolika elementów

To co jest związane w jakiś sposób z religią, zawsze ma jakąś symbolikę. W tym przypadku, każdy element ma swoją własną symbolikę i warto ją znać projektując taki ogród. Wtedy łatwiej jest zrozumieć dlaczego elementy są tak połączone, a nie inaczej i gdzie powinno być uch miejsce. No dobra wspominałam już o wodzie, że występuje ona zawsze. Teraz skupmy się na jej znaczeniu. Woda to symbol życia. Woda płynąca, np. w postaci strumyczka, to symbol przemijania, głównie przemijania życia. Stawiając zatem mostek strumyczkiem, tworzymy miejsce, gdzie powinno się przystanąć i pomyśleć o swoim życiu, o jego przemijaniu itp. Każdy element oprócz posiadania symboliki, odzwierciedla także jakiś element w naturze. I tak na przykład strumyczek odzwierciedla rzekę, a staw jezioro lub morze. Pora na kamienie. Kamienie to symbol trwałości i niezmienności W różnych kompozycjach odzwierciedlają inne elementy w naturze. Mogą to być, np. Pagórki albo wyspy. Opisałam symbolikę najbardziej popularnych elementów. Reszty nie dam rady opisać w postaci artykułu na stronę, bo na ten temat są całe książki. Tam znajdziecie więcej informacji albo zgłoście się do znawcy kultury japońskiej.

Rośliny

Tutaj dominuje kolor zielony, więc wszystkie rośliny, które posiadają duże liście o różnych odcieniach koloru zielonego są chętnie wybierane. Roślin, które kwitną, jest niewiele. Jeżeli już jakieś są to powinny mieć kolory bieli, delikatnego różu lub fioletu. Jest to podyktowane tym, żeby te kolory podkreślały kolor zielony.

🌳 Projektowanie i aranżacja ogrodów – Projekty Ogrodów Brzozowisko

ul. Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie (pod Warszawą)

nr. tel: +48 504 548 530

email: biuro@brzozowisko.com

NIP: 8222169844

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*