Publiczne toalety przyjazne dla niepełnosprawnych klientów. Poznaj podstawy, dzięki którym możesz uniknąć kary

wheelchair

Właściciele firm mają obowiązek modyfikowania swoich fizycznych siedzib w celu zaspokojenia potrzeb milionów niepełnosprawnych Polaków. Ogólnie rzecz biorąc, ustawodawstwo z tym wiązane dotyczy podejścia i wejścia do budynku, dostępu do towarów i usług oraz zdolności osób niepełnosprawnych do korzystania z fontann wodnych i innych publicznych udogodnień. Ma również zastosowanie – z bardzo konkretnymi wytycznymi – co do dostępności i korzystania z publicznej toalety w budynku.

Oczywiście wyposażenia łazienek w każdym otoczeniu komercyjnym powinny być zaprojektowane tak, aby zachwycać klientów, a nie ich odstraszać. Ale równocześnie także każdy właściciel biznesu jest odpowiedzialny za przestrzeganie wymagań określonych ustawami – inaczej wystawia się na ryzyko poniesienia surowych kar. Dlatego właśnie podczas projektowania łazienki do użytku publicznego należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki.

Wielkość przestrzeni

Zgodnie z wytycznymi łazienka lub toaleta powinna mieć wystarczającą ilość miejsca, aby jeden wózek mógł swobodnie się w niej przemieszczać. Przestrzeń ta musi też umożliwić swobodne poruszanie nogami, gdy dana osoba siedzi na wózku inwalidzkim.

 Dostępność toalet

Według wytycznych, toaleta powinna mieć odpowiednią szerokość z wystarczająco dużą przestrzenią, w której zmieści się wózek inwalidzki po bokach toalety lub bezpośrednio przed nią. Po instalacji toaleta musi znajdować się w odległości około 20 cm od podstawy toalety do górnej części siedzenia.

Poręcze

Zgodnie z ustawami trzeba także zwrócić uwagę na akcesoria do łazienki stworzone specjalnie z myślą o niepełnosprawnych osobach np. pionowe i poziome poręcze. Przy każdej jednej należy upewnić się, że ma gładką, łatwą do uchwycenia powierzchnię. Poręcze powinny być zainstalowany na najbliższej ścianie lub przegrodzie.

Umywalki

Łazienka zgodna z wytycznymi powinna zawierać odpowiednio dużą umywalkę z wystarczająco dużą otwartą przestrzenią pod kątem dopuszczalnego odstępu od kolan. Łazienka wyposażenie musi także zawierać jak zwykle kanalizację – jednak ta znajdująca się pod blatem lub umywalką musi być zabezpieczona w taki sposób, aby nie zakłócała ruchu niepełnosprawnego klienta.

Baterie łazienkowe

Wszelkie baterie łazienkowe muszą być dostosowane do tego, by móc je obsługiwać tylko jedną ręką. Zaleca się również, że jeśli to możliwe instalowane baterie łazienkowe były sterowane elektronicznie. Najważniejsze jest to, by nie wymagały nadmiernego chwytania, zaciskania lub skręcania nadgarstka.

Suszarki do rąk

Oprócz tego, że muszą być zgodne z wytycznymi, suszarki do rąk, które są bezdotykowe lub uruchamiane ruchem, muszą być ekonomiczne i łatwe do zainstalowania. Wiele obecnie używanych suszarek ręcznych nie posiada żadnego czujnika, który sygnalizuje niewidomym informację, co do ich lokalizacji.

Jak już wspomniano, są to ogólne wytyczne, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania lub aktualizacji swoich łazienek. Za odpowiednim wyposażeniem można się rozglądać między innymi tutaj:  https://www.lazienkiabc.pl/. Koniecznie dokładnie przeanalizuj specyficzne wymagania w swojej branży, aby uniknąć kosztownych kar.

1 odpowiedzi "Publiczne toalety przyjazne dla niepełnosprawnych klientów. Poznaj podstawy, dzięki którym możesz uniknąć kary"

  1. Dobry sklep internetowy z wyposażeniem łazienek to nie tylko szeroki wybór asortymentu, ale również profesjonalne doradztwo. Warto robić zakupy w takich miejscach, gdzie można liczyć na pomoc, wsparcie i odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. A tych w czasie remontu czy urządzania łazienki może się pojawić całe mnóstwo.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*