Prawie 13,5 tysiąca nietrzeźwych kierowców zatrzymanych w województwie mazowieckim w 2018 roku

drink-driving-808790_960_720

Ubezpieczenie samochodu obejmuje szkody spowodowane kolizją. Ale co się stanie, jeśli kolizja spowodowana jest piciem alkoholu i prowadzeniem pojazdu? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci za wypadek spowodowany w takich okolicznościach?

Jeśli zdarzenie drogowe zostało spowodowane po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel, w którym kierowca miał wykupione OC, wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej, ale zwróci się do sprawcy zdarzenia po zwrot wypłaconego odszkodowania. Co jednak nie zmienia faktu, iż picie alkoholu i prowadzenie samochodu to absolutnie zakazane połączenie i powinieneś zrobić wszystko co możliwe, by uniknąć takiego zdarzenia bez względu na to, jak dobre ubezpieczenie samochodu udało Ci się znaleźć na Ubsy czy innej stronie poświęconej tematyce oc samochodu.

Jazda pod wpływem i ubezpieczenie oc samochodowe – o czym pamiętać?

pomoc drogowa Berlin NiemcyChociaż ubezpieczenie samochodu może obejmować wypadki spowodowane piciem alkoholu i kierowaniem pojazdem, może ono nie obejmować innych nielegalnych działań. Na przykład jeśli umyślnie podpalisz samochód, aby uzyskać odszkodowanie i zostanie CI to udowodnione z całą pewnością nie zostaniesz objęty ubezpieczeniem, ponieważ celowo popełniasz oszustwo ubezpieczeniowe. Co więcej, oc komunikacyjne nie tylko zostanie Ci niewypłacone, ale możesz być pociągnięty do odpowiedzialności drogą sądową.

Oczywiście jazda pod wpływem narkotyków lub alkoholu jest całkowicie nielegalna. Poza tym – tak, jeździłeś pod wpływem narkotyków lub alkoholu, ale zwykle jeśli dochodzi do wypadku, wcale nie zamierzałeś do niego doprowadzić. Jeśli podpalisz samochód, celowo popełnisz przestępstwo. Dlatego w obu przypadkach Twoje ubezpieczenie nie pokryje opłat za wszelkie kolizje związane z alkoholem, co jest całkiem inną sytuacją niż w przypadku zwykłego wypadku. Obejmują to na przykład koszty leczenia każdego, kto odniósł obrażenia, oraz koszty naprawy pojazdu innego kierowcy (zakładając, że jesteś winny – nie masz szans na to, że ubezpieczenie pokryje to wszystko, nawet jeśli posiadasz solidne OC).

Jazda po alkoholu – całe mnóstwo konsekwencji

Opłaty za spowodowany wypadek i wszystkie związane z tym konsekwencje to jedno. Nie zapominaj, że sam fakt, iż Twoja firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie nie zapłaci za Twój incydent – to dopiero początek kłopotów na jakie się narażasz prowadząc po pijaku. Jest to tylko najmniejsze z twoich zmartwień. Nadal borykasz się z wieloma konsekwencjami, jeśli bierzesz udział w wypadku spowodowanym jazdą pod wpływem alkoholu. Te konsekwencje obejmują między innymi to, że możesz zostać oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci i spędzić wiele lat w w więzieniu, a tutaj tym bardziej nawet najlepsze ubezpieczenie samochodu nie będzie w stanie ci pomóc, ani komukolwiek wrócić życia!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*