Wybierając się do pracy za granicę należy wziąć pod uwagę, że nie w każdym regionie obcego kraju jest tak samo łatwo zdobyć pracę. Niektóre obszary ze względu na charakter występującego na nim i przeważającego sektora gospodarki mogą oferować bardzo dobre zarobki głównie bądź tylko w pewnych okresach roku.
Doskonałym przykładem takiego typu pracy jest chociażby uprawa kwiatów czy zbiory owoców lub warzyw. Warto również zaznaczyć, że do takiego rodzaju pracy zazwyczaj nie wymaga się dużej znajomości języka. Z kolei inne regiony mogą oferować pracę w magazynach oraz fabrykach. Tu również bardzo często nie będziemy musieli posiadać wybitnej znajomości języka, a możliwości zarobkowych przeważnie będzie dużo więcej. Utartą regułą jest, że im większe miasto, tym większe możliwości i lepiej rozwinięty rynek usługowy – przy czym w dużych miastach bez dobrej znajomości języka może okazać się, że będzie zdecydowanie trudniej znaleźć dobrą i stałą pracę.
Gdzie najlepiej szukać pracy w Niemczech?
U sąsiadów za miedzą z roku na rok przybywa coraz więcej naszych rodaków. Im dalej od Polski, tym proporcjonalnie więcej Polaków zamieszkuje zachodnie landy. Najwięcej Polaków, bo aż 132 tysiące, znajduje się w Nadrenii Północnej Westfalii, który jest najdalej położonym na zachód ze wszystkich landów. Dużą popularnością cieszy się także Bawaria (58 tysięcy naszych rodaków) oraz Hesja (53 tysiące Polaków). Polskich emigrantów nie brakuje także w Dolnej Saksonii (około 48 tysięcy Polaków), Badenii – Wirtembergii (podobna liczba polskich mieszkańców) oraz Nadrenii – Palatynatu (około 26 tysięcy Polaków). Naszych rodaków w zachodnich landach spotkamy także w Hamburgu, Szlezwiku – Holsztynie, Bremie oraz Saarze. Przeważnie po zachodniej części Niemiec można więcej zarobić, co zdecydowanie tłumaczy, dlaczego tak duża część Polaków wybiera te rejony pod względem jakości życia i możliwości zarobkowych. Zdecydowanie mniejsze jest też tutaj bezrobocie.
Mimo to, również w landach wschodnich na co dzień żyją i utrzymują się nasi rodacy. Zdecydowanie najwięcej jest ich w Berlinie, bo ponad 35 tysięcy, co jednak w porównaniu z liczbą Polaków zamieszkującą rejon Nadrenii Północnej Westfalii stanowi prawie czterokrotnie mniejszą proporcję. Praca, dostępna w landach wschodnich, wymaga dużej znajomości języka i dużego szczęścia, żeby ją znaleźć, ponieważ w tych regionach panuje stosunkowo duże bezrobocie niż w landach zachodnich. Przyczyny można doszukiwać się w historii Niemiec oraz ich podziału, przez który najbardziej ucierpiały tereny byłego NRD. Regiony te ustawicznie się wyludniają, są zamieszkiwane przeważnie przez osoby starsze, podczas gdy młodzi przeprowadzają się na zachód w poszukiwaniu lepszych warunków życiowych. W tych regionach były prowadzone również akcje, mające na celu przekonanie Polaków do osiedlenia się i gwarantujące dodatkowe korzyści dla tych, którzy się zdecydują. Na terenie Niemiec są jednak także takie obszary, które wykazują zapotrzebowanie na pracowników z różnych branż i sektorów gospodarki. Do takich landów należy Saksonia, Berlin, Saksonia-Anhalt, Turyngia oraz Brandenburgia.
Praca Niemcy – czyli na jakie zarobki możemy tam liczyć
Nasze zarobki w Niemczech będą mocno uwarunkowane i uzależnione od regionu, jaki wybierzemy oraz typu pracy i naszej znajomości języka. Warto nadmienić, że od 1.01.15 obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła początkowo 8,50 euro na godzinę i od tamtej pory była ona regularnie podwyższana. Po raz ostatni płaca minimalna w Niemczech została podniesiona w styczniu 2021 i wynosi aktualnie 9,50 euro na godzinę. Kolejna podwyżka płacy minimalnej w Niemczech planowana jest na lipiec 2021 roku. Wtedy wyniesie ona 9,60 euro/h
Przy pracach fizycznych, takich jak budowlanka, która wciąż zaliczana jest do jednych z najbardziej opłacalnych, praca minimalna za godzinę pracy wynosi 15,70 euro (landy zachodnie) i 15,55 euro w Berlinie – jeżeli posiadamy odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Lakiernicy i malarze otrzymują nieco mniej, bo 13,50 euro za godzinę, a dekarze – 14,10 euro (pracownicy wykwalifikowani). Jeżeli chcemy opiekować się osobami starszymi lub dziećmi, możemy liczyć na stawki wynoszące nieco więcej niż ustalona płaca minimalna. Na ten moment płaca minimalna w tym zawodzie w Niemczech wynosi 11,60 euro (landy zachodnie i Berlin) lub 11,20 euro (landy wschodnie). Od 1.09.2021 stawka dla personelu średnio wykwalifikowanego na terenie Niemiec wyniesie 12,50 euro.
Jeśli szukacie pracy w Niemczech, to polecamy Wam portal z pracą w Niemczech dla Polaków praca.dojczland.info – znajdziecie tam atrakcyjne i zawsze aktualne oferty pracy w Niemczech z różnych branż i regionów.
Autorem poradnika jest serwis Praca Niemcy oferujący szereg porad dla osób szukających zatrudnienia w Niemczech.
Praca w opiece Niemcy: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka
Pracowałem kiedyś w Niemczech w fabryce przekładni i powiem wam, że nasze Polskie np. z Primacon są o niebo lepsze. Słynna niemiecka jakość już dawno przeminęła.