Praca w Niemczech – gdzie najlepiej podjąć pracę?

www

Wybierając się do pracy za granicę należy wziąć pod uwagę, że nie w każdym regionie obcego kraju jest tak samo łatwo zdobyć pracę. Niektóre obszary ze względu na charakter występującego na nim i przeważającego sektora gospodarki mogą oferować bardzo dobre zarobki głównie bądź tylko w pewnych okresach roku.

Doskonałym przykładem takiego typu pracy jest chociażby uprawa kwiatów czy zbiory owoców lub warzyw. Warto również zaznaczyć, że do takiego rodzaju pracy zazwyczaj nie wymaga się dużej znajomości języka. Z kolei inne regiony mogą oferować pracę w magazynach oraz fabrykach. Tu również bardzo często nie będziemy musieli posiadać wybitnej znajomości języka, a możliwości zarobkowych przeważnie będzie dużo więcej. Utartą regułą jest, że im większe miasto, tym większe możliwości i lepiej rozwinięty rynek usługowy – przy czym w dużych miastach bez dobrej znajomości języka może okazać się, że będzie zdecydowanie trudniej znaleźć dobrą i stałą pracę.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Niemczech?

U sąsiadów za miedzą z roku na rok przybywa coraz więcej naszych rodaków. Im dalej od Polski, tym proporcjonalnie więcej Polaków zamieszkuje zachodnie landy. Najwięcej Polaków, bo aż 132 tysiące, znajduje się w Nadrenii Północnej Westfalii, który jest najdalej położonym na zachód ze wszystkich landów. Dużą popularnością cieszy się także Bawaria (58 tysięcy naszych rodaków) oraz Hesja (53 tysiące Polaków). Polskich emigrantów nie brakuje także w Dolnej Saksonii (około 48 tysięcy Polaków), Badenii – Wirtembergii (podobna liczba polskich mieszkańców) oraz Nadrenii – Palatynatu (około 26 tysięcy Polaków). Naszych rodaków w zachodnich landach spotkamy także w Hamburgu, Szlezwiku – Holsztynie, Bremie oraz Saarze. Przeważnie po zachodniej części Niemiec można więcej zarobić, co zdecydowanie tłumaczy, dlaczego tak duża część Polaków wybiera te rejony pod względem jakości życia i możliwości zarobkowych. Zdecydowanie mniejsze jest też tutaj bezrobocie. Do niedawna stawka minimalna, jaką można było uzyskać w zachodnich landach za godzinę w przypadku pracy tymczasowej, wynosiła 7, 79 euro, w porównaniu do ustalonej stawki w landach wschodnich wynoszącej prawie jeden euro mniej – 6, 89.

Mimo to, również w landach wschodnich na co dzień żyją i utrzymują się nasi rodacy. Zdecydowanie najwięcej jest ich w Berlinie, bo ponad 35 tysięcy, co jednak w porównaniu z liczbą Polaków zamieszkującą rejon Nadrenii Północnej Westfalii stanowi prawie czterokrotnie mniejszą proporcję. Praca, dostępna w landach wschodnich, wymaga dużej znajomości języka i dużego szczęścia, żeby ją znaleźć, ponieważ w tych regionach panuje stosunkowo duże bezrobocie niż w landach zachodnich. Przyczyny można doszukiwać się w historii Niemiec oraz ich podziału, przez który najbardziej ucierpiały tereny byłego NRD. Regiony te ustawicznie się wyludniają, są zamieszkiwane przeważnie przez osoby starsze, podczas gdy młodzi przeprowadzają się na zachód w poszukiwaniu lepszych warunków życiowych. W tych regionach były prowadzone również akcje, mające na celu przekonanie Polaków do osiedlenia się i gwarantujące dodatkowe korzyści dla tych, którzy się zdecydują. Na terenie Niemiec są jednak także takie obszary, które wykazują zapotrzebowanie na pracowników z różnych branż i sektorów gospodarki. Do takich landów należy Saksonia, Berlin, Saksonia-Anhalt, Turyngia oraz Brandenburgia.

Praca Niemcy – czyli na jakie zarobki możemy tam liczyć

Nasze zarobki u sąsiada będą mocno uwarunkowane i uzależnione od regionu, jaki wybierzemy oraz typu pracy i naszej znajomości języka. Przy pracach fizycznych, takich jak budowlanka, która wciąż zaliczana jest do jednych z najbardziej opłacalnych, za godzinę pracy zarobić możemy nawet 14 euro, jeżeli posiadamy odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Lakiernicy i malarze otrzymują nieco mniej, bo około 13 euro za godzinę, a dekarze – około 11 euro. Mniejsze stawki otrzymamy za pracę wykonywaną w ramach ochrony obiektów i mienia, przeważnie wynoszącej około 9 euro za godzinę naszej pracy. Jeżeli chcemy opiekować się osobami starszymi lub dziećmi, możemy liczyć na stawki wynoszące nieco więcej niż ustalona płaca minimalna. W tym momencie od 1 stycznia tego roku za stawkę minimalną płacy za godzinę pracy przyjmuje się kwotę 8, 50 euro za godzinę. Nie dotyczy to jednak na przykład osób zatrudnionych do pracy tymczasowej. W przypadku pracy przez agencje możemy liczyć właśnie przeważnie na taką wysokość stawki za godzinę naszej pracy.

Autorem poradnika jest serwis Praca Niemcy oferujący szereg porad dla osób szukających zatrudnienia w Niemczech.

1 odpowiedzi "Praca w Niemczech – gdzie najlepiej podjąć pracę?"

  1. Andrzej Jakol | 8 marca 2017 at 09:06 | Odpowiedz

    Pracowałem kiedyś w Niemczech w fabryce przekładni i powiem wam, że nasze Polskie np. z Primacon są o niebo lepsze. Słynna niemiecka jakość już dawno przeminęła.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*