Praca jako opiekunka w Niemczech?

adobestock_100813703_800x533

W obecnych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad swoim życiem zawodowym pytając siebie, czy ich obecna praca przynosi im zadowolenie oraz odpowiednie dochody. Niestety w wielu przypadkach odpowiedź jest negatywna. Co w takim przypadku?

Tak naprawdę są dwie opcje, albo poddać się „losowi”, albo poszukać alternatyw i szans na zmianę. Oczywiście przeprowadzenie drastycznych mian zawodowych w wieku 40, 50, czy 60 lat nie jest łatwe, ale jednak możliwe. Istnieją branże, gdzie dojrzały wiek nie jest, nie tylko przeszkodą, ale jest wręcz atutem w wykonywaniu danego zawodu. Takim zawodem jest z pewnością praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Na czym tak naprawdę polega ta praca, która obrosłą już wieloma mitami? Zacznijmy od początku. Przeciętne zlecenie opieki na terenie Niemiec trwa około sześciu tygodni, po czym następuje zmiana i powrót do kraju. Oczywiście są też opiekunki, które z własnej woli pracują praktycznie cały rok, jednak zależy to od indywidualnych preferencji. Opiekunka mieszka w mieszkaniu lub domu seniora sprawując nad nim opiekę praktycznie 24 godziny na dobę. Zakres tej opieki wynika z podpisanej umowy i jest zależny między innymi od stanu zdrowia podopiecznego. Plusem pracy opiekunki w Niemczech są niskie koszty utrzymania na miejscu, bowiem zarówno koszty zamieszkania, jak i wyżywienia pokrywa senior lub jego rodzina. Natomiast zarobki należą do atrakcyjnych, bowiem średnia płaca oferowana przez firmę Veritas Opieka oscyluje w okolicach 1700 euro netto na miesiąc.

Agencja ta oferuje opiekunkom darmowy transport na miejsce wykonywania zlecenia oraz późniejszy powrót do kraju. Dodatkowo istnieją całodobowe infolinie, gdzie każda wysłana przez firmę opiekunka, może liczyć na pomoc, z takimi sprawami jak np. kwestie językowe, sprawy formalne itp. Tyle o benefitach opiekunki w Niemczech. Jakie są jednak wymagania stawiane osobom chcącymi podjąć pracę w tej branży? Po pierwsze, znajomość języka niemieckiego na poziomie umożliwiającym komunikację z seniorem oraz jego rodziną. Po drugie, posiadanie już pewnego doświadczenia w opiece nad osobami dorosłymi, czy starszymi. Jednak nie musi być to koniecznie doświadczenie z pracy w szpitalu, czy domu opieki. Wystarczy, że przez jakiś czas opiekowaliśmy się członkami swojej rodziny, np. dziadkami, czy rodzicami.

Więcej informacji na temat pracy opiekunki w Niemczech znajdziesz pod linkiem: Opiekunka Niemcy.

Co jest lepszym wyborem: firma konsultingowa czy freelancer?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*