Praca księgowej – fakty i mity

Księgowość

Niskie zarobki, nadgodziny, ogromna odpowiedzialność i wszechobecna nuda – liczba mitów, jakie powstały na temat pracy w księgowości jest ogromna. Stereotypy na temat codzienności księgowych z reguły mijają się z rzeczywistością, choć czasami zawierają też w sobie ziarno prawdy. Jakie są fakty i mity na temat pracy jako księgowa?

Praca jako księgowa – co warto wiedzieć?

Zanim zajmiemy się faktami i mitami na temat księgowości, dowiedzmy się więcej na temat tego zawodu. Na czym tak naprawdę polega praca i co wchodzi w zakres codziennych obowiązków? Jak zostać księgową? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Czym zajmuje się księgowa?

Księgowa zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz rozliczaniem się z różnymi podmiotami (np. klientami, fiskusem, ZUS-em, pracownikami) na podstawie odpowiednich dokumentów. Z reguły są to umowy, rachunki i faktury, z których wynikają różne obowiązki. Zadaniem księgowej jest realizacja tych zadań w możliwie efektywny sposób oraz dbanie o wszystko, co związane z szeroko pojętą księgowością i rachunkowością w firmie.

Jak zostać księgową?

By zostać księgową nie trzeba posiadać żadnego wykształcenia – przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce większość osób pracujących w księgowości albo ukończyła specjalne kursy tematyczne, albo jest absolwentami studiów wyższych z zakresu finansów i rachunkowości. Najważniejsza w tym zawodzie jest jednak wiedza, a także praktyczne doświadczenie. Trzeba być ciągle na bieżąco i orientować się w gąszczu zmieniających się przepisów podatkowych.

Księgowa

Popularne mity o księgowych – czy są prawdziwe?

Przyjrzyjmy się teraz kilku najpopularniejszym mitom na temat zawodu księgowego. Czy faktycznie są one prawdziwe? A może to tylko stereotypy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością? Przekonajmy się!

Niskie zarobki w księgowości

W świadomości społecznej przyjęło się, że księgowi zarabiają niewiele. Jest w tym ziarno prawdy, bo początkujący pracownicy faktycznie nie mogą liczyć na zbyt wysokie pensje – rynkowy standard to obecnie ok. 5000-5500 zł brutto miesięcznie na start. Ale większość księgowych, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem oraz stażem pracy dostaje znacznie wyższe pensje.

Zarobki w tym zawodzie zależą głównie od praktycznych umiejętności oraz zakresu obowiązków. Im więcej trzeba zrobić, tym wyższe wynagrodzenie. Podwyżki dla księgowych zdarzają się dość często, a tym droga awansu jest przejrzysta. Doświadczone księgowe mogą liczyć na pensje przekraczające 10000 zł brutto miesięcznie – szczególnie, gdy w zakres ich obowiązków wchodzą wyjątkowo odpowiedzialne zadania.

Praca po godzinach

Jeden z popularnych stereotypów wskazuje na konieczność pracy po godzinach w tym zawodzie. Niestety jest w tym ziarno prawdy, bo faktycznie wielu księgowych wyrabia nadgodziny. Dzieje się tak, gdy nakłada się na siebie kilka lub nawet kilkanaście ważnych zadań, których po prostu nie da się zrealizować w późniejszym terminie. Takie sytuacje powinny jednak być sporadyczne i na pewno nie mieszczą się w normie. Jeśli zdarzają się relatywnie często, warto porozmawiać z przełożonym i poinformować go o zaistniałym problemie.

Księgowość to nuda

Przyjęło się sądzić, że praca w księgowości jest nudna oraz monotonna. Ponownie jest w tym sporo prawdy, bo długie godziny spędzone nad tabelkami, przeglądanie dokumentów finansowych oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych zapewne znudzą większość z nas. Warto jednak pamiętać, że księgowi mają rozmaite obowiązki, a niektóre z nich mogą być naprawdę ciekawe. Jako przykład można podać odpowiadanie na pytania innych pracowników lub doradzanie klientom biura rachunkowego, którzy przychodzą z nietypowymi problemami.

Fakty i mity w pracy księgowej – podsumowanie

Księgowy to popularny i ceniony zawód na polskim rynku pracy. Pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, którzy dysponują odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami pozwalającymi na skuteczną realizację obowiązków. Istnieje wiele mitów na temat pracy w księgowości, a część z nich (niskie zarobki na start, praca po godzinach, nuda i monotonia) jest częściowo prawdziwa. Nie należy się jednak zniechęcać – dobry, doświadczony księgowy może liczyć na wysokie zarobki oraz ciekawe wyzwania w życiu zawodowym!

Agencja rekrutacyjna IT pomoże znaleźć ci wymarzoną pracę

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*