Praca kierowcy – jakie musisz posiadać predyspozycje do wykonywania tego zawodu?

driver1

Kiedy nadchodzi czas, aby przyspieszyć swoje życie zawodowe – być może równocześnie nadchodzi czas, by nacisnąć pedał gazu i ruszyć w tę stronę. Kierowcy prowadzą różne pojazdy: od samochodów osobowych i małych ciężarówek do autobusów i przyczep do ciągników. Kierowcy muszą znać autostrady i drogi, przestrzegać prawa drogowego i być w stanie skupić się na drodze, niezależnie od tego, czy dostarczają tort weselny czy transportują setkę niesfornych nastolatków do Krakowa.

Prace kierowców obejmują kierowców dostawczych, kierowców ciężarówek / ciągników, kierowców autobusów i kierowców taksówek, jak również szoferów.

Jak dużo jest dzisiaj pracy dla kierowców?

To zależy od pracy i doświadczenia. Według statystyk dochód kierowców ciężarówek jest aktualnie na dość wysokim poziomie, a stanowisk nie brakuje – stąd wydaje się iż jeśli tylko ktoś ma „smykałkę” powinien pójść w tę stronę.

Jakie wymagania edukacyjne?

Minimalny wymóg dla każdego kierowcy jest ważne prawem jazdy w państwie, w którym zamierza pracować. Dla mniejszych pojazdów i kierowców ciężarówek / samochodów dostawczych wystarczy ten wymóg, tym bardziej iż zwykle potem otrzymuje się jeszcze więcej szkoleń w trakcie wykonywania pracy. Kierowcy taksówek i szoferów muszą jednak brać pod uwagę, że czasem przydadzą się im także znajomości lingwistyczne. Jeszcze inna sytuacja jest, gdy mowa o kierowcach, którzy przewożą więcej niż 16 osób naraz lub prowadzą duży pojazd, taki jak przyczepa ciągnikowa. Każdy taki musi uzyskać licencję – by być legalnie działającym jako komercyjny kierowca w ramach danego państwa. W przypadku dużych pojazdów takich jak te, istnieją szkoły specjalistyczne, w których można zapisać się na specjalnie prowadzone zajęcia dla kierowców ciężarówek.

Umiejętności zawodowe – dla zawodowych kierowców

Na pewno bardzo ważna jest koordynacja dłoni i oczu. Będziesz pracować na złożonej maszynie, czasem równocześnie próbując znaleźć adresy, rozmawiając z pasażerami. Będziesz w tym samym czasie musiał obserwować innych kierowców w trasie. Będziesz potrzebować dużej koordynacji rąk i oka, aby upewnić się, że na pewno nie dojdzie do wypadku. Musisz też mieć dobrą dykcję, by wydawać instrukcje dla pasażerów, porozmawiać z dyspozytorem i porozmawiać z osobami w miejscu dostawy. Dobra komunikacja jest koniecznością.

Liczy się też wytrzymałość. Długie dni w drodze oraz podnoszenie i przenoszenie materiałów mogą być częścią Twoich obowiązków jako kierowcy. Ważny też jest dobry wzrok. Będziesz musiał uważać wszystko na drogę na potencjalne kolizje, wypadki i nieszczęścia. Umiejętności czytania map zapewnią, że się nie zgubisz – dlatego chcąc wejść w ten zawód naucz się czytać mapę. Liczy się też punktualność: Kierowcy powinni dostać się do miejsca przeznaczenia na czas. Chcesz być dobrym kierowcom to musi ci iść sprawnie. Ważne są też umiejętności matematyczne – bo w niektórych zadaniach jako kierowcy będziesz musiał dokonać zmian, liczyć materiały eksploatacyjne i używać podstawowej matematyki. To bardzo ważne.

Opracowano wspólnie z serwisem www.carson.auto.pl

1 odpowiedzi "Praca kierowcy – jakie musisz posiadać predyspozycje do wykonywania tego zawodu?"

  1. Jeżdżę jako kierowca busa od początku działalności http://www.twoj-bus.pl/. Wielu osobom mylnie wydaje się, że nadają się do tego zawodu, ponieważ świetnie radzą sobie za kółkiem. Tak naprawdę jednak doświadczenie pokazuje, że charakter oraz umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach są równie ważne, co zdolności manualne.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*