Pozycjonowanie sklepu internetowego – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

pozycjonowanie-sklepu-interenetowego-samodzielnie-czy-z-pomoca-fachowca

Z pozycjonowaniem nie ma żartów! Można by rzec, że wziąć się może za nie każdy – teoretycznie. W praktyce rozbieżności między tym, co da się zrobić samodzielnie, a tym, co są w stanie zaoferować firmy zewnętrzne, potrafią być kolosalne. Złoty środek nie istnieje, ale idealne rozwiązanie dla danej osoby, której kluczem do sukcesu ma być dobrze pozycjonowany sklep internetowy, jest w zasięgu ręki każdego z nas. No to jak – działać samodzielnie, a może realizację powierzyć fachowcom?

Udział specjalisty w pozycjonowaniu sklepu internetowego

Outsourcing usług zyskuje ostatnio na uznaniu. Nie dlatego, że lubimy tak profesjonalnie brzmiące pojęcia. Ta usługa ma po prostu rację bytu. Oddając w ręce specjalistów zadania, na które nam brakuje czasu, innym razem zaś te, do realizacji których potrzeba wiedzy i doświadczenia, a nam ich brakuje, możemy liczyć na pożądane korzyści. Taka inwestycja nie musi zwrócić się w krótkim czasie, by była uznana za intratną. W przypadku pozycjonowania czas ma znaczenie, ale nie można oczekiwać, że ruch w sklepie internetowym podwoi się w zaledwie kilka tygodni.

Jeśli już uda się znaleźć fachowca, na przykład specjalistę z polecenia do pozycjonowania sklepu internetowego, można mu go powierzyć. To wysokie koszty, niekiedy opiewające na kwoty rzędu kilku tysięcy, z koniecznością ich płatności każdego miesiąca (w zależności od sposobu rozliczania), jednak im dalej w czas, tym więcej widocznych efektów. Dla właściciela sklepu liczy się, by na jego stronie był coraz większy ruch, ale wartościowy, przynoszący kontakty i sprzedaż. Pozycjonowanie sklepu internetowego może zatem trwać nawet kilka lub więcej miesięcy, co w przełożeniu na koszty wydaje się być dużym wydatkiem. Gdy jednak porówna się efekty w postaci zwielokrotnionych odwiedzin, w tym tych prowadzących do konwersji, można zacząć cieszyć się z coraz lepiej prosperującego biznesu.

Dlaczego outsourcing usług? Bo nawet znając się na temacie, przed właścicielem sklepu internetowego jest mnóstwo innych zadań, których nie może powierzyć w obce (nawet zaufane) ręce. Tą inwestycją zyskuje tak ważny i cenny czas, zajmując się istotnymi rzeczami we własnym odczuciu i dyktowanymi przez daną branżę, a z każdym miesiącem przychodzą coraz lepsze efekty.

Samodzielna praca nad widocznością w wyszukiwarkach

Co robić wtedy, gdy nasza wiedza i doświadczenie pozwala na samodzielne pozycjonowanie? Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować to zadanie wedle własnych potrzeb. W końcu nikt inny, tylko właściciel sklepu najlepiej zna swój biznes i wie, co chce osiągnąć, do jakich odbiorców planuje dotrzeć, jakie są jego cele. Równie dobrze może samodzielnie tworzyć content, pisać treści, budować zaplecze, co walczyć o najlepsze pozycje, uwzględniając najbardziej konkurencyjne frazy. Wrogiem takich działań staje się wspomniany już, cenny i tak ważny czas.

Biznes to natłok spraw i zadań, które nie mogą leżeć odłogiem. Na pozycjonowanie sklepu internetowego, dbałość o treści, przy tym budowanie świadomości marki, kontakt z odbiorcami, poszerzanie asortymentu, a także monitorowanie bieżących działań, potrzeba horrendalnie dużych ilości czasu.

Samodzielne pozycjonowanie sklepu internetowego? Tak, to możliwe, o ile mamy na to czas, a biznes budujemy nie tylko chęciami, lecz doświadczeniem, wiedzą i korzystając z dostępnych narzędzi. Lepsze efekty z pracą przy udziale specjalisty? Ponownie tak, o ile brakuje czasu, wiedza o pozycjonowaniu jest zbyt uboga, a realizację usług powierzamy firmie znalezionej po przeprowadzeniu porządnego researchu.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*