Pozycja boczna ustalona

shutterstock_40380955-800x430

Pozycja boczna ustalona to nic innego, jak prawidłowe ułożenie ciała poszkodowanej w wypadku osoby, tym samym zapewnienie jej ciału bezpiecznego położenia, w najbardziej optymalny sposób. Oczywiście pozycja boczna ustalona powinna być wykonana przez osobę, która po pierwsze udziela pomocy typowo przedmedycznej, tym samym ułatwi ona oddychanie czy ograniczy ryzyko zachłyśnięcia językiem lub wymiocinami. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie umiejętności nie tylko przeprowadzenia reanimacji osoby która jest poszkodowana w danym wypadku lecz jednocześnie tego jak należy ją układać w aspekcie pozycji bezpiecznej. W końcu bądź co bądź możemy w ten sposób uratować komuś życie, czy udzielić niezbędnej pomocy do przyjazdu karetki.

W jakiej sytuacji należy zastosować pozycję boczną ustaloną?

Pozycja boczna ustalona nazywana również bezpieczną, ma wykorzystanie u osób zwłaszcza nieprzytomnych, gdzie występuje oddech oraz krążenie. W Żadnym wypadku nie wolno wykonywać pozycji bocznej ustalonej u kogoś, kto może posiadać uraz kręgosłupa ewentualnie rdzenia kręgowego, a więc niemal wszystkich poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.. Pamiętajmy, iż przed ułożeniem takiej osoby w pozycję boczną ustaloną najpierw powinniśmy stwierdzić, że ktoś taki oddycha a jeżeli nie to rozpocząć resuscytację krążeniową-oddechową czyli nic innego jak masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Gdy stwierdzimy, iż oddech wrócił i wyczuwamy puls, to czas rozpocząć układanie takiej osoby w pozycji bocznej ustalonej, która umożliwia chociażby ułatwienie oddychania czy wypłynięcie niektórych płynów z jamy ustnej. Wszystko po to aby nie doszło do zadławienia a nawet wręcz uduszenia wymiocinami, mowa tutaj także o mniejszym nacisku na klatkę piersiową i nie doprowadzenie do zapadnięcia języka.

Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej?

Ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej powinno przebiegać wedle techniki z uwzględnieniem takich czynności jak :

Zdjęcie okularów w sytuacji gdy poszkodowany je posiadał

Uklęknięcie z jednej strony a więc boku osoby poszkodowanej z jednoczesnym wyprostowaniem dolnych kończyn
Kolejnym krokiem jest uniesienie górnej kończymy, jaka mieści się od strony osoby udzielającej pomocy w celu uzyskania zgięcia 90 stopniu w stawie barkowym oraz łokciowym. Na samym zgięciu łokcia dłoń mamy ułożyć bezpośrednio ku górze.
Drugie ramię przekładamy w poprzek klatki piersiowej a grzbiet samej ręki układamy pod policzkiem osoby poszkodowanej
Kończynę dolną osoby poszkodowanej chwytamy w okolicach kolana, staramy się ją delikatnie podciągnąć w kierunku górnym, tak aby nie doszło do oderwania stopy od podłoża.

Delikatnie pociągnąć drugą nogę, w celu obrócenia osoby poszkodowanej na bok, w stronę osoby która udziela pomocy.
Kończynę dolną po obróceniu osoby poszkodowanej, należy ułożyć w taki sposób aby staw biodrowy oraz kolanowy uzyskały zgięcie 90 stopni.
Kolejnym krokiem jest odchylenie głosy do tyłu, by przekonać się o tym, iż nie doszło do zablokowania przepływu powietrza przez ewentualne drogi oddechowe.
Postarajmy się przykryć osobę poszkodowaną jakimkolwiek kocem i do przyjazdu karetki monitorować oraz obserwować jego stan.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://e-m-s.pl

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*