Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy – jak uzyskać?

A Glock handgun available in a raffle promotion at Adventures Outdoors in Smyrna.

Uzyskanie pozwolenia na broń nie jest czymś nieosiągalnym, jednak łatwo nie będzie. Na początek na pewno danego przedsiębiorcę zainteresują koszty uzyskania takiego pozwolenia. I, nie są to wcale koszty zakupu samej broni. To już jest w gestii starającego. Samo pozwolenie na broń dla osoby fizycznej kosztuje 242 zł, natomiast osoba prawna zapłaci już 1193 zł. Ale to nie wszystko. Trzeba także przystąpić do egzaminu, który kosztuje 500 zł. Drogo? A ile może być warte własne życie?

Tu decyduje policja

Nie jest niczym dziwnym, że to właśnie policja decyduje komu wydać takie pozwolenie, a komu odmówić. W naszym kraju ograniczenie do posiadania broni jest cały czas aktualne. Nie można tak po prostu zapłacić wszystkich tych kosztów, iść na policję i wyciągnąć rękę po pozwolenie. Jest wiele czynników, które to regulują. Nie ważne, czy ktoś jest właścicielem firmy obracającej milionami złotych. Może nawet udowodnić, że codziennie przewozi grubą gotówkę, a policja i tak może mu odmówić. Dlaczego? Są pewne zasady i warunki, którymi kierują się mundurowi. Przede wszystkim, to właśnie przedsiębiorca starający się o pozwolenie na broń powinien udowodnić, że taki dokument jest mu niezbędny. Samo zagrożenie życia, czy mienia nie wystarczy, aby dopiąć swego.

Obowiązki po stronie starającego się o pozwolenie na broń

Starający się o pozwolenie musi udowodnić, że jest w pełni władz umysłowych, nigdy nie leczył się psychiatrycznie, nie jest konfliktowy, oraz zachowuje pełną sprawność psychofizyczną. To podstawowe cechy starającego się o pozwolenie. Wydają się całkowicie oczywiste. Nikt przecież nie wyda pozwolenia na broń człowiekowi niezrównoważonemu, mającemu choćby niewielkie urojenia, czy halucynacje. Stan psychiczny – to jedna z podstawowych zasad. Kolejna, to brak jakichkolwiek uzależnień (alkohol, narkotyki, środki psychotropowe itp.). Aby uzyskać pozwolenie na broń palną, należy dostarczyć również zaświadczenie od lekarza. Ważność takiego badania to jedynie dwa miesiące, więc nie ma co robić go na zapas. No i egzamin. Należy go zdać, ale najpierw nauczyć się, jak posługiwać się bronią, w jaki sposób można się bronić (nie można strzelać do wszystkiego, co wyda nam się niebezpieczne). Tutaj potrzebny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Jaką broń kupić?

To już zależy od samego użytkownika. Uzyskując pozwolenie na broń, są wyszczególnione rodzaje broni. Najczęściej jest to broń krótka. Niestety, nie można na niej ćwiczyć strzelania. Z broni ostrej nie można tak po prostu strzelać gdziekolwiek nam się zamarzy. Od tego może być tzw. „broń zastępcza”, czyli np. wiatrówka. Strzelając z takiej broni (ćwicząc strzelanie), raczej nie można nikomu zrobić krzywdy. Z bronią ostrą już żartów nie ma. Najlepiej zaopatrzyć się w dobrą wiatrówkę. Niezłą bronią do ćwiczeń jest wiatrówka AirArms TX200 HC (można ją kupić np. tutaj http://www.bunqer-militaria.pl/wiatrowka-air-arms-tx200-hc-mk3-test/). Można zrobić test tej broni, poznać jaka jest jej cena, oraz poczytać w internecie opinie o niej. Jest ona wykonana z wysokiej jakości materiałów, ma regulowany spust, oraz jest bardzo precyzyjna, jak na tę półkę cenową.

1 odpowiedzi "Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy – jak uzyskać?"

  1. Planuję zaopatrzyć moją domową strzelnicę (strzelam głównie z wiatrówki długiej) w nowe tarcze bardziej wytrzymałe niż te co mam obecnie. Myślałem aby przyciąć na wymiar tarcze z pleksy. Mam nawet firmę niedaleko mnie (http://plexinawymiar.pl/plexi-pleksi-pleksa), która docina pleksę na dowolny wymiar. Pytanie tylko jak z wytrzymałością pleksy na śruty płaskie? Ktoś strzelał może to takiego rodzaju tarczy?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*