Porady lekarskie online – a co z receptą?

freestocks-nss2eRzQwgw-unsplash

Rozwój medycyny online jest w ostatnim czasie wręcz błyskawiczny, do czego w dużym stopniu przyczyniła się pandemia koronawirusa i ograniczenie realnych wizyt lekarskich. Jednak już przed pandemią można było zaobserwować sporą popularność wirtualnych wizyt lekarskich, które są zdecydowanie bardzie wygodne w przypadku osób, które nie mogą lub z różnych względów nie chcą wybrać się do lekarza osobiście.

Teleporady są wygodną formą korzystania z usług lekarzy pierwszego kontaktu, a także lekarzy specjalistów. Nie zawsze jest bowiem konieczność, aby lekarz widział pacjenta osobiście. Często już na podstawie objawów czy wyników badań można bowiem postawić właściwą diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie. Lekarze online są o wiele bardziej dostępni niż w ramach tradycyjnych wizyt. To wygodne szczególnie dla osób mieszkających w małych miastach, które nie zawsze mają właściwy dostęp do realnych wizyt. Teleporada jest wygodna, można umówić ją na konkretną godzinę. To także dobra opcja dla osób, które chorują przewlekle i potrzebują jedynie wypisania recepty na leki, które przyjmują na stałe.

Recepta wypisana online

Teleporady wiążą się z w brakiem realnego kontaktu pomiędzy lekarzem a pacjentem, co oznacza, że także wirtualnie wypisywane są recepty. Korzystanie z erecept jest wyjątkowo wygodne. Nawet, jeśli fizycznie jesteśmy daleko od lekarza, może nam on wypisać receptę, którą będziemy mogli zrealizować w każdej aptece. E-recepta nie ma bowiem swojego materialnego odpowiednika – jest to po prostu czterocyfrowy kod, który zapisywany jest w Internetowym Koncie Pacjenta. Kod otrzymujemy smsem na numer telefonu albo mailem. Aby zrealizować receptę, trzeba podać w aptece kod razem z numerem PESEL. Dzięki temu farmaceuta zrealizuje zamówienie mając wszystkie inne nasze dane, informacje o refundacji oraz innych formalnościach. E-recepty nie zgubimy, nie zniszczymy, nie trzeba się też obawiać, że będzie nieczytelna. A takie sytuacje zdarzały się w przypadku recept papierowych.

Wirtualne metody, realne leczenie

Choć spotkanie z lekarzem jest wirtualne, a recepta wypisana online, nie oznacza to, że forma leczenia jest słabsza czy mniej skuteczna. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osób docenia taki sposób wizyt lekarskich bez realnego kontaktu, konieczności spędzania czasu w poczekalni z innymi chorymi. Wirtualnie możemy otrzymać receptę na wszystkie leki, jakie przyjmujemy na stałe, a także na leki na choroby nagłe, jak chociażby antybiotyki na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne. Pamiętajmy jednak, że e-recepta, choć wirtualnie zapisana, nie jest bezterminowa. Działają w jej przypadku takie same zasady, jak kiedyś przy standardowych, papierowych receptach. Na wykupienie leków mamy jedynie 30 dni. W przypadku antybiotyków ten czas jest krótszy i wynosi 7 dni. Są też recepty, które mogą być ważne nawet przez rok. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów leczonych na choroby przewlekłe, którym lekarze wypisują większe ilości leków. Nie trzeba ich wtedy wykupywać wszystkich od razu – można sobie rozłożyć wydatki na dłuższy okres.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*