Porady dla studentów: kantory stacjonarne – czy to wciąż się opłaca?

college-savings1-480x240

Zdaniem wielu przedsiębiorców, zakładanie własnego kantoru stacjonarnego wciąż jest dobrym biznesem. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się ich internetowe odpowiedniki. Aby szybko przeanalizować opłacalność wprowadzenia każdego z tych rozwiązań, warto przeprowadzić proste obliczenia.

Kantor tradycyjny

Wynajem:

W zależności od miejscowości, koszty wynajmu lokalu mogą się od siebie wyraźnie różnić. Średnio, będzie to kwota około 2 tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ulokowanie kantoru w jednej z miejskich galerii handlowych, cena wynajmu może wzrosnąć nawet do 5 tysięcy. Pamiętajmy, że nasze lokum będzie musiało pomieścić sejf, być wyposażone w pancerne drzwi, kuloodporne szyby oraz specjalną tablicę, na której prezentowane będą kursy poszczególnych walut. W zależności od spodziewanej ilości klientów, w niektórych przypadkach użyteczne okaże się zaprojektowanie dwóch lub więcej okienek. Do kosztów trzeba również doliczyć ogólny remont lokalu oraz comiesięczne opłaty.

Pensje:

Zatrudnienie co najmniej dwóch pracowników, którzy przeszli odpowiednie szkolenia, będzie wiązał się z kosztem przekraczającym 7 tysięcy złotych brutto. W przypadku niewykwalifikowanych osób konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniej nauki, a koszt pojedynczego szkolenia dla jednego pracownika będzie wahać się od 500 do nawet 1000 złotych. Oczywiście, im większe miasto, tym będzie ono droższe. W Warszawie koszt przeprowadzenia takiej nauki wynosi ok. 1050 złotych.

Nie zapominajmy o ochronie,  która w zależności od biura będzie wynosić co najmniej kolejne kilkaset złotych miesięcznie.

Jak się zatem okazuje, prowadzenie kantoru stacjonarnego wiąże się z dużymi opłatami. Z uwagi na możliwość zautomatyzowania systemów transakcji w kantorach internetowych, prowadzenie działalności w sieci jest oczywiście znacząco tańsze, a przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na takie rozwiązanie.

Kantor internetowy

W związku z niższymi opłatami związanymi z prowadzeniem e-kantorów, posiadają one w swojej ofercie wyraźnie atrakcyjniejsze kursy. Z tego rodzaju oszczędności korzysta coraz więcej Polaków, ponieważ marża w kantorach internetowych bardzo często jest niższa od tej dostępnej w ich stacjonarnych odpowiednikach nawet o 8%.

W przypadku tego rodzaju serwisów największe opłaty wiążą się z zakupem specjalistycznego oprogramowania, które będzie kosztować przedsiębiorcę około 20 tysięcy złotych. Oprócz tego, należy doliczyć wynajem serwera dedykowanego za mniej więcej 2 tysiące złotych rocznie, zakup domeny internetowej oraz certyfikat szyfrujący SSL, których koszty będą zależne od konkretnego przypadku, ale nie przekroczą kolejnych kilku tysięcy.

Biorąc pod uwagę większą skalę, na jakiej operują kantory internetowe, minimalnym progiem do zapewnienia płynnej wymiany gwarantującej poprawne funkcjonowanie średniej wielkości portalu jest wkład 100 tysięcy złotych. Jest to jednak kwota, która nie będzie się zmniejszać, a jedynie stanowić zabezpieczenie transakcji. Ogromną zaletą prowadzenia e-kantoru jest możliwość dotarcia do o wiele szerszego grona odbiorców, niż ma to miejsce w przypadku kantorów stacjonarnych.

Z e-kantorów korzystają Polacy pracujący poza granicami naszego kraju, przedsiębiorcy współpracujący z podmiotami zagranicznymi, turyści czy osoby posiadające kredyt walutowy. Jak się zatem okazuje, jest to spora część naszego społeczeństwa, a ilość osób korzystających z usług internetowej wymiany walut najprawdopodobniej będzie stale rosnąć. Wielu specjalistów zauważa, że jest to branża która dopiero się rozwija, a jeśli kantory stacjonarne szybko nie odpowiedzą na atrakcyjność kursów internetowych, to wkrótce e-kantory mogą zacząć je dominować.

Obecnie, na rynku internetowej wymiany walut funkcjonuje kilkadziesiąt serwisów. Aby porównać ich kursy i zapoznać się z wysokością opłat w stosunku do placówek stacjonarnych, warto skorzystać z porównywarki kantorów internetowych kantorbox.pl.

Opracowane przez serwis http://kantorbox.pl

Kantorbox jest wiodącą porównywarką kursów walut w kantorach online, stawiającą sobie za cel dokładne przybliżenie rynku walutowego potencjalnym klientom chcącym wymienić walutę online.

2 odpowiedzi "Porady dla studentów: kantory stacjonarne – czy to wciąż się opłaca?"

  1. emil markowiski | 16 czerwca 2016 at 20:09 | Odpowiedz

    Trzeba porównywać nie tylko kursy ale i prowizje,spready oraz koszty przelewów.Zrobiwszy sobie taką kalkulację wybrałem Amronet.

  2. Według mnie na tą chwilę opłacalne są kantory online, ponieważ są o wiele tańsze. Wiele osób już zadecydowało już o zamianie standardowego kantoru na ten online i myślę, ze jest to słuszna decyzja. Trzeba tylko dobrze sprawdzić kantor w którym chce się wymienić pieniądze.Myślę, że gdy wybierzemy sprawdzony to taka wymiana jest bezpieczniejsza niż gdy robimy to w tradycyjnym kantorze :) Ja wiele słyszałam dobrego o Ergokantor i na pewno sprawdzę go sobie na własnej skórze bo oferte ma bardzo fajną.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*