Pobierasz zasiłki od Państwa? Jaki ma to wpływ na Twoją zdolność kredytową?

accounting-balance-bank-notes-2068975

Zdolność kredytowa to najważniejsza kwestia, jaką bank bierze przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt. Warto więc zadbać o to, by była ona najwyższa. Wbrew pozorom, sam wnioskodawca może poczynić wiele kroków, aby poprawić swoją zdolność kredytową, a w efekcie otrzymać wyższy kredyt i na bardziej korzystnych warunkach.

Do zdolności kredytowej wlicza się przede wszystkim dochody wnioskodawcy, ale głównie te, które są stałe i regularne. Banki niezbyt pozytywnie patrzą na źródła dochodu, które są niestabilne lub nietrwałe. O wiele lepiej widziane są umowy o pracę na czas nieokreślony, niż umowy o dzieło czy zlecenia, nawet jeśli to te drugie są na sporo wyższe kwoty. Przy obliczaniu zdolności kredytowej większość banków nie bierze także żadnych zasiłków zarówno stałych, jak i udzielanych na pewien okres. Popularne ostatnio 500 plus zwiększa więc moc nabywczą konsumentów, jednak dla banków wcale nie jest zwiększeniem dochodów, na podstawie których można udzielić kredytowania.

Zasiłek nie pomoże w kredycie

W dzisiejszych czasach wiele osób ma miesięczny dochód z różnego rodzaju zasiłków wyższy niż wiele wynagrodzeń za pracę. Nie jest to jednak dochód w żaden sposób honorowany przez banki i na podstawie jego wysokości nie wylicza się zdolności kredytowej wnioskodawcy. Trzeba mieć stałe i stabilne źródło zatrudnienia, w przeciwnym razie wnioskowanie o kredyt może być źródłem sporych kłopotów. Wystarczy, że urząd będzie miał problem z wypłatą świadczeń, a już kredytobiorca nie będzie miał pieniędzy na zapłatę raty kredytowej. Nic więc dziwnego, że zasiłek nie wlicza się do zdolności finansowej.

Jak liczyć i poprawić zdolność kredytową?

Jeśli chcesz wiedzieć, na jaki kredyt możesz liczyć przy swoich obecnych zarobkach i zobowiązaniach, oblicz zdolność kredytową przy użyciu dowolnego darmowego kalkulatora, który można znaleźć w internecie. Dzięki temu można mniej więcej ocenić, jak wygląda nasza zdolność kredytowa i czy możemy liczyć na kredyt w takiej wysokości, jaka nas interesuje. Warto też mieć świadomość, że każdy bank ma swoje wewnętrzne zasady obliczania zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Może więc zdarzyć się tak, że kredytobiorca w jednym banku kredytu nie dostanie, a inny bank udzieli finansowania bez większego problemu. Kredytobiorcy, którzy planują w najbliższej przyszłości wziąć większy kredyt, powinni też na wiele sposobów spróbować zwiększyć swoją zdolność kredytową. Dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się wszystkich drobnych pożyczek, kredytów gotówkowych, kart kredytowych i zakupów ratalnych. Liczba tych wszystkich rat i ich łączna kwota mogą bowiem mocno obciążać budżet, co na pewno bank weźmie od uwagę przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Jeśli tych drobnych rat się pozbędziemy nasza zdolność kredytowa, a przy okazji wiarygodność sporo wzrosną.

1 odpowiedzi "Pobierasz zasiłki od Państwa? Jaki ma to wpływ na Twoją zdolność kredytową?"

  1. Szukacie dobrych giełd, na których można wymieniać kryptowaluty i zarabiać na różnicach kursowych? Warto zajrzeć na https://www.kryptoporadnik.pl/gielda-binance/ i przeczytać wszystkie znajdujące się tam informacje. Od pewnego czasu czytam poradniki, zdobywam nową wiedzę i przymierzam się do inwestowania. Jak myślicie, czy kryptowaluty to jakaś chwilowa moda, czy też można na nich zarabiać w bardziej długoterminowym ujęciu? Szukam opinii osób, które już mają doświadczenie w tym temacie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*