Jak sprawdzić swój poziom wiedzy z języka obcego?

letters-3704026_1280

Samodzielna ocena swoich umiejętności językowych jest często obarczona dużym ryzykiem subiektywności. Badacze z Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili kiedyś badanie, prosząc uczestników o uzupełnienie ankiety. Część badanych robiła to, słuchając melancholijnej muzyki, inni wcześniej wysłuchali mowy motywującej. Ostatnia grupa nie była poddana żadnym czynnikom.

Jak można się domyślać, najlepsze oceny swoim umiejętnościom wystawiła grupa druga, następna była grupa trzecia, podczas gdy smutna muzyka sprawiła, że wiele osób uznało swoją znajomość języków obcych za słabszą,niż w rzeczywistości. Lepiej więc nie zostawiać sprawy przypadkowi, zwłaszcza jeśli określenie poziomu jest nam potrzebne do CV.

Jak zbadać swój poziom językowy?

Najbardziej wiarygodnym sposobem pomiaru znajomości języka obcego jest podejście do zdania odpowiedniego certyfikatu. Dzięki temu zyskamy oficjalne potwierdzenie, ważne przez kilka lat. Zdany egzamin stanowi także dodatkowy bonus do przedstawienia potencjalnemu pracodawcy. Jest to jednak droga dość czasochłonna i kosztowna.

Dużo prostszym sposobem jest przejście symulacji egzaminu certyfikującego. W sieci znajdziemy wiele przykładów próbnych testów. W większości przypadków nie musimy za nie płacić. Aby zdać taki test musimy zarezerwować sobie minimum godzinę, najczęściej jednak dwie-trzy. Przed wykonaniem przykładowych zadań warto przeczytać, jakie dokładnie kompetencje bada się przy danym certyfikacie, ponieważ mają różny zakres.

Takie testy, mierzące szerokie spektrum kompetencji językowych, znajdziesz też na stronie ESKK. Zbadasz tam bezpłatnie swój poziom angielskiego, niemieckiego i innych, popularnych języków obcych.

Jak sprawdzić umiejętność słuchania w języku obcym?

Jak sprawdzić czy rozumiemy, czego słuchamy w języku obcym? Pamiętaj, by stopniować poziom trudności nagrań w zależności od swoich umiejętności: jeśli znasz dany język słabo, najlepiej wybrać program dla dzieci lub dialog z kursu językowego. Jeśli uważasz, że znasz dany język biegle – wybierz debatę telewizyjną, wywiad radiowy albo odcinek ulubionego serialu w oryginale. Oto kilka metod:

  • jeśli do dyspozycji masz kurs językowy – puść kilka losowych nagrań, wsłuchaj się i oceń, o czym były, następnie zweryfikuj to w podręczniku,
  • w przypadku filmów na Youtube, obejrzyj najpierw filmik w oryginale, a następnie puść go wraz z transkrypcją lub polskimi napisami, by sprawdzić ile zrozumiałeś,
  • w przypadku nagrań o większej skali trudności, np radia, wysłuchaj nagrania raz. Czy rozumiesz przesłanie rozmowy? Czy nadążasz za tempem?

Staraj się oceniać siebie obiektywnie. Jeśli natrafisz na jakieś problemy, postaraj się je zdiagnozować. Być może wybrałeś filmik o tematyce, z której w ogóle nie znasz słownictwa? Może czas je poznać?

 

Umiejętność pisania – najlepiej sprawdzić w akcji

Aby zweryfikować umiejętność tworzenia dłuższych wypowiedzi pisanych w języku obcym nie wystarczy rozwiązać testu z kilkunastoma przykładami. Najlepiej jest napisać dłuższą treść – my proponujemy list elektroniczny do znajomego. Mail powinien być ogólny, poruszać istotne dla ciebie problemy. Możesz w nim zrelacjonować ostatni miesiąc, zabawne sytuacje w szkole lub pracy albo problemy z uczeniem psa sztuczki. Najlepiej by list miał około dwie strony A4. Nie opisuj tam spraw zbyt prywatnych, gdyż… ktoś będzie musiał go sprawdzić. Możesz także skorzystać z popularnych aplikacji do mailowania do ludzi na całym świecie.

Umiejętność mówienia – zadzwoń do kogoś

Umiejętność mówienia w języku obcym jest najtrudniejszym do zmierzenia parametrem. Nawet, jeśli mówimy biegle w innym języku, w słabszy dzień możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiednich słów.

Tego, czy znamy dany język komunikatywnie, nie da się sprawdzić w inny sposób, niż w rozmowie. Tutaj możemy zastosować kilka taktyk:

  • wybrać aplikację, która umożliwia kontakt z native speakerami, wiele z nich oferuje pierwszą lekcją za darmo,
  • zadzwonić za granicę i spróbować dowiedzieć się o jakąś usługę, np pokój w hotelu,
  • poszukać obcokrajowca w swoim otoczeniu i umówić się z nim na spotkanie.

Polecamy:
Poznaj swoich odbiorców, czyli ankiety online

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*