Plusy outplacementu, czyli dlaczego warto go wdrożyć we własnej firmie?

outplacement-1

Pojęcie „outplacement” odnosi się do działań podejmowanych przez pracodawcę.

Celem tych działań jest pomoc zwalnianym pracownikom w pozyskaniu nowego zatrudnienia. Tego rodzaju wsparcie może mieć różne formy, ale stanowi bardzo istotny element działalności firmy. Dlaczego?

Outplacement a CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to dzisiaj chętnie podnoszony, a przede wszystkim, bardzo ważny temat. Coraz częściej da się usłyszeć głosy, że odpowiednio poprowadzony outplacement może stać się jej integralną częścią. Zwalniany pracownik bowiem nie jest pozostawiony „sam sobie”, wręcz przeciwnie, czuje że były pracodawca dokłada starań, by ułatwić mu i tak już czasami bardzo trudny proces odejścia z firmy oraz dba o jego dalsze losy na rynku pracy. Jest to jeden z powodów, dla których warto zastanowić się nad zastosowaniem podobnych narzędzi.

Jak outplacement wpływa na sposób postrzegania firmy?

Troska o wizerunek firmy stanowi obecnie powszechną praktykę. Zaangażowanie w rozsądnie poprowadzony outplacement może mieć bardzo pozytywny wpływ na sposób jej postrzegania, co nierozerwalnie wiążę się z punktem pierwszym, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu. Dzięki wdrożeniu outplacementu, firma jest w stanie efektywnie wspomóc proces poszukiwania pracy przez daną osobę, na przykład dzięki wskazaniu optymalnych ścieżek rozwoju kariery zawodowej.

Dlaczego outplacement może pozytywnie oddziaływać na zatrudnianą kadrę?

Trzeba zaznaczyć, że outplacement jest bardzo korzystny nie tylko w kontekście zwolnień pracowników, ale również stanowi wyraźny sygnał dla osób, które pozostają nadal w strukturach firmy, że pracodawca troszczy się o nich także po zakończeniu współpracy. Taki stan rzeczy natomiast może się pozytywnie przenieść na poziom ich aktywności.

Outplacement to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Należy pamiętać, że podobne działania mogą znacząco wpływać na wiele istotnych aspektów funkcjonowania firmy, dlatego z całą pewnością, warto je rozważyć. Jest to zresztą obecnie chętnie wykorzystywana praktyka.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*