Pierwsza praca? Pierwsze mieszkanie! Dowiedz się, jak wybrać to idealne!

dach kariera

Zanim zanurzysz się w polowanie na mieszkanie, pełen entuzjazmu po znalezieniu idealnej pracy – koniecznie utwórz listę wszystkiego, co chcesz i na czym Ci zależy. Może to obejmować określoną dzielnice, liczbę sypialni, rozmiar pola powierzchni i pewne udogodnienia. Sugerujemy Ci organizowanie i priorytetyzowanie listy w trzech kluczowych obszarach:

• Muszę to mieć
• Miło byłoby to mieć, ale mogą obejść się bez tego
• Wymarzone funkcje mieszkania

W ten sposób dowiesz się, kiedy jesteś gotów na kompromisy i jak przekłada się na to twój budżet, gdy wyjdziesz na spotkanie z nową przestrzenią.

Wskazówka od profesjonalistów: w zależności od tego, w jakim mieście się znajdujesz czy są to obrzeża Warszawy czy mieszkania we Wrocławiu zastanów się nad okolicami, które znajdują się na uboczu lub poza bardziej modnymi obszarami. Możesz uzyskać więcej metrów kwadratowych materiału za te same pieniądze.

Upewnij się, że możesz pozwolić sobie na czynsz … i wszystko inne

Możesz mieć pierwszą pensję, ale nie chcesz przecież pracować tylko po to, by płacić czynsz. Zazwyczaj właściciele szukają rocznego wskaźnika dochodu, który wynosi 40 lub 50 razy miesięczny czynsz (40 razy miesięczny czynsz powinien wynosić 30% twoich dochodów). Aby mieszkanie stało się bardziej przystępne, rozważ wprowadzenie współlokatorów do równania. Niektórzy właściciele domów pozwalają współlokatorom łączyć wynagrodzenie, aby osiągnąć wskaźnik dochodów, ale nie zawsze.

Gdy szukasz miejsca, nie zapomnij o uwzględnieniu dodatkowych kosztów utrzymania w swoim budżecie. Może to obejmować miesięczne wydatki na:

• Media (gaz, ciepło, energia elektryczna)
• Parking
• Przechowywanie
• Internet
• Opłaty za zwierzęta domowe
• Opłaty za budowę (woda, śmieci, konserwacja)

Kiedy ubiegasz się o mieszkanie, może być konieczne wniesienie opłaty za sprawdzenie lub sprawdzenie kredytu. I nie zapomnij o kaucji, która zazwyczaj wynosi jeden miesiąc lub mniej. Być może będziesz musiał również zapłacić za pierwszy i ostatni miesiąc z góry.

Twój właściciel może wymagać ubezpieczenia. Ubezpieczenie to chroni twoje mienie w razie wypadku lub katastrofy i zapewnia ubezpieczenie od odpowiedzialności za obrażenia ciała lub utratę mienia. Nawet jeśli Twój właściciel nie wymaga ubezpieczenia najemców, dobrze jest je mieć.

Kiedy możesz potrzebować poręczyciela?

Jeśli nie masz historii kredytowej, historii mieszkania lub właśnie rozpocząłeś pracę, właściciel może wymagać poręczyciela. Rolą poręczyciela jest zaciągnięcie zobowiązań finansowych, jeśli z jakiegoś powodu sam nie możesz wziąć za nie odpowiedzialności. Zwykle poręczycielami dla młodych absolwentów w obliczu pierwszej pracy są rodzice. Właściciele będą wymagać dochodu poręczycieli na poziomie 80-krotności miesięcznego czynszu, aby mogli zapłacić za własne rachunki, a także za twoje, jeśli nie stać cię na czynsz.

Wskazówka od profesjonalistów: upewnij się, że masz przy sobie swojego poręczyciela lub przynajmniej masz gotową dokumentację, gdy aplikujesz. To bardzo ułatwi cały proces.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*