Podejrzanie niskie ceny za nieruchomości? Sprawdź jak nie zostać oszukanym

Worried Estate Agent

Oszuści na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości jest miejscem, gdzie obraca się dużymi kwotami pieniędzy, co wabi oszustów żądnych łatwej i szybkiej gotówki. Szukając więc wymarzonej nieruchomości warto zachować zdrowy rozsądek, a wszelkie podejrzane ogłoszenia dotyczące nieruchomości należy zgłaszać na policję.

Skąd się biorą oszuści na rynku nieruchomości?

W 2014 roku zostały zniesione najważniejsze wytyczne związane z wykształceniem i pozostałymi wymogami wobec kandydatów na agentów nieruchomości. W związku z tym w branży zaczęły pojawiać się przypadki pracowników, którzy nie zawsze działają w zgodzie z etyką zawodową. Taka sytuacja sprzyja nielegalnym, często nieprawdziwym ofertom na rynku nieruchomości. I chociaż w sieci można znaleźć sporo for internetowych, na których można znaleźć ostrzeżenia przed nieuczciwymi biurami nieruchomości, to nadal często można znaleźć fikcyjne ogłoszenia w branży.

Jak uważać na nieprawdziwe ogłoszenia?

Pomimo wielu ostrzeżeń wielu ludzi nadal daje oszukać w podobny sposób. Wynajem czy sprzedaż „atrakcyjnego” mieszkania zazwyczaj odbywa się w sieci. Zwykle w takim przypadku naszą uwagę przyciąga niska cena czy atrakcyjna lokalizacja. Zazwyczaj w takich przypadkach powinno nam się włączyć czerwone światło. Jeśli cena wydaje nam się zbyt niska, warto znaleźć cenę metra kwadratowego w danej okolicy i po prostu ją porównać. Często również okazuje się, że „atrakcyjna” oferta obejmuje taras w bloku pozbawionym balkonów, czy na piętrze wyższym niż jest w całym bloku. Część z takich mieszkań nawet nie jest wystawiona na sprzedaż lub została już wynajęta.

Jak znaleźć ciekawe mieszkanie i nie dać się oszukać

Szukając ogłoszeń interesującej nas nieruchomości należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które zdradzą nam czy ogłoszenie jest prawdziwe. Pierwszym czynnikiem jest cena. Jeśli mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji dostępne jest w podejrzanie niskiej cenie, to powinno już zwrócić naszą uwagę. W żadnym wypadku nie można godzić się za zapłatę za samo oglądanie mieszkania, jest to kolejna przesłanka do oszustwa. W wyniku zniesienia regulacji dotyczących kandydatów na agentów nieruchomości Polska Federacja Obrotu Nieruchomościami uruchomiła Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Taka lista, skupiająca profesjonalistów w dziedzinie obrotu nieruchomościami umożliwia nam sprawdzenie agenta nieruchomości, który może budzić nasze wątpliwości.

Na co zwracać szczególną uwagę

Korzystając z usług agencji nieruchomości można sprawdzić jego wiarygodność w rejestrze firm, a także posiłkować się opiniami dotychczasowych klientów. Oprócz tego każde nietypowe zachowanie powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Warto wiedzieć, że przed sfinalizowaniem transakcji nie ponosimy żadnych zobowiązań finansowych. Ponadto zawsze możemy wypróbować współpracy z kilkoma biurami nieruchomości i po porównaniu współpracy z każdym z nich wybrać to, które najlepiej rokuje na każdej płaszczyźnie współpracy. Mówiąc o dużych kwotach i tak ważnej kwestii, jaką jest mieszkanie należy być naprawdę ostrożnym.

Informacji potrzebnych do opracowania artykułu udzieliło nam biuro nieruchomości http://remax-gold.pl/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*