Otwierasz się na rynek chiński? Poznaj panujące tam zasady!

Shanghai-1024x575

Dla mieszkańców Zachodu Chińczycy mogą wydawać się odległym społeczeństwem lub takim, który nie ma w sobie za grosz sympatii i ciepła. Polacy są przyzwyczajeni do obdarowania siebie nawzajem entuzjastycznymi i serdecznymi pozdrowieniami, które mają ułatwić drugiej osobie wniesienie do kontaktów biznesowych nieco nieformalności. Ale chociaż język ciała i fizyczny kontakt Polaków w profesjonalnych i osobistych okolicznościach mogą czasem się pokrywać, Chińczycy jednak wolą te dwie strefy utrzymywać osobno. Zrozumienie tych różnic kulturowych i chińskiego języka – w tym także języka ciała pomoże uniknąć obrazy potencjalnych partnerów podczas spotkania biznesowego.

Przywitanie

Chińscy nie lubią być dotykani przez obcych. Etykieta społeczna w Chinach zabrania przytulania lub całowania, co jest rzadkie nawet wśród przyjaciół i rodziny. Konsekwentnie w sytuacjach zawodowych Chińczycy utrzymają pewien stopień fizycznej przestrzeni między sobą i innymi. Podczas profesjonalnych powitanie ogranicza się do uścisku dłoni.

Uścisk dłoni stają się coraz bardziej powszechne w Chinach, zwłaszcza wśród Chińczyków, którzy współdziałają z obcokrajowcami. Jednak te uściski mogą być mniej zdecydowane niż te, do których się przyzwyczaiłeś. To nie znaczy, że Chińczycy nie mają w sobie szczerości, ale szczególnie zdecydowane uściski dłoni mogą być interpretowane jako agresywne w ich kulturze. Odpowiednie jest również lekkie skinienie głowy. Chociaż Japończycy i Koreańczycy robią to bardzo ochoczo, Chińczycy zazwyczaj kłaniają się w pas jedynie podczas pogrzebu, wesel i uroczystych okazji.

Uważaj na kontakt wzrokowy!

Podczas gdy polska etykieta biznesowych zachęca do trwałego kontaktu wzrokowego jako sposobu na szczerość i szacunek, utrzymywanie zbytniego kontaktu wzrokowego z chińskim kontrahentem może być interpretowane jako wyzwanie, zwłaszcza, jeśli osoba, w którą się tak wpatrujesz, jest wyższa rangą.

Nie wszystko jest tak obce, jak się wydaje

Oczywiście, nie musisz myśleć, że będziesz popełniać faux pas na każdym kroku. Wiele z tych samych manier biznesowych obowiązujących w Polsce ma miejsce również w Chinach. Gwizdanie, aby zwrócić uwagę kogoś jest niegrzeczne. Należy unikać gestów rąk, jak wskazywanie palcem. Aby zwrócić uwagę innych, chińscy poruszają palcami w ich kierunku. Jeśli chcą coś wskazać, używają otwartej dłoni. Wydmuchiwanie nosa w chusteczkę, a następnie wkładanie jej do kieszeni uważane jest za wulgarne. Zamiast tego trzeba dyskretnie używać jednorazowych chusteczek i od razu się ich pozbyć. Co ciekawe, wybierając się na http://www.wyjazdy-jezykowe.com/ można nauczyć się nie tylko samego języka, ale poprzez osadzenie się w kulturze – uczyć się także tej omawianej tutaj etykiety.

Na koniec uwaga:

Stopy są najniższą częścią ciała, a w kulturze chińskiej uważane są za nieczyste. Jako takie nigdy stawiaj nóg na meblach, a co gorsza, nigdy nie używaj stóp, by wskazywać innych lub przekazywać różne obiekty. To zdecydowanie może być równoznaczne z końcem waszej współpracy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*