Opieka osób starszych w Niemczech – wymagania

hands-981400_1920

Opieka osób starszych w Niemczech to praca, na którą decyduje się wielu naszych rodaków. Głównie dlatego, że zarobki tam są dużo wyższe niż za tę samą pracę w Polsce, a niemieckie społeczeństwo, szybko rozwijające się, nie ma czasu na zajmowanie się starszymi ludźmi. Dlatego właśnie Polacy bardzo często decydują się na wyjazd za granicę. Jakie są wymagania dla osób, które chcą podjąć taką pracę?

Po pierwsze język

Wielu osobom wydaje się, że znajomość języka nie jest elementem obowiązkowym podczas tego typu pracy. Nic bardziej mylnego. Znajomość języka w stopniu przynajmniej komunikatywnym jest absolutnie obowiązkowe. Nie chodzi wyłącznie o porozumiewanie się z podopiecznym, ale np. o kontakt z lekarzami. Mając pod opieką osobę schorowaną, musimy spodziewać się tego, że w każdej chwili jej stan zdrowia może się pogorszyć, że może być konieczne dzwonienie po karetkę, kontakt z lekarzem, czy ratownikiem medycznym. Bez znajomości języka niemieckiego nie tylko nie pomożemy, a wręcz możemy zaszkodzić, bo czas otrzymania pomocy będzie się bardzo wydłużał.

Ponadto nierzadko trzeba zrobić podstawowe zakupy, zadzwonić do kogoś, załatwić pewną sprawę urzędową w imieniu starszej osoby. Komunikacja z nią samą będzie bardzo trudna, jeśli nie zrozumiemy, że coś ją boli, uwiera, denerwuje. Wiele agencji oferujących pracę na terenie Niemiec, gwarantuje także kursy języka przed wyjazdem. Warto na takie kursy się zapisać, jeśli rzeczywiście chcemy skorzystać z oferty pracy.

Po drugie – wyrozumiałość i cierpliwość

Opieka nad osobami starszymi to bardzo ciężka praca. Wydawać by się mogło, że wystarczy przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, chwila rozmowy, podanie leków. Niestety często życie weryfikuje oczekiwania i okazuje się, że osobę starszą musimy także kąpać, przebierać, przewozić z miejsca w miejsce, a nawet zaprowadzać do toalety. Osoby, które chciałyby podjąć się takiej pracy, muszą brać pod uwagę to, że będą mieć do czynienia z obcymi ludźmi.

Dlatego konieczne jest uzbrojenie się w pokłady cierpliwości oraz wyrozumiałości, bez których każdy dzień będzie trudną przeprawą. Nie wolno także zapominać, że są to starsze osoby, dla których jest to równie trudna sytuacja. Ich demencja, niedołężność i ograniczenia fizyczne często stanowią pretekst do gniewu, a nawet agresji. Na to wszystko trzeba być przygotowanym.

Jeśli opieka osób starszych w Niemczech jest pracą, którą chcecie wykonywać, to weźcie pod uwagę wszystkie wymienione czynniki i bądźcie naprawdę pewni, że dacie sobie radę.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*