Odwiedź antykwariat, by zacząć tworzyć swoją antybibliotekę!

books-2596809_960_720

Eksperci twierdzą, że uczenie się przez całe życie pomaga być szczęśliwszym, zarabiać więcej, a nawet dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Ponadto wiele najmądrzejszych nazwisk w branży, od Billa Gatesa po Elona Muska, upiera się, że najlepszym sposobem na bycie mądrzejszym jest… czytanie! Więc co z tym zrobić!? Wejdź na antykwariatwaw.pl i zacznij je kupować i czytać!

Ale życie jest takie przepełnione obowiązkami, a intencje to jedno, działania to drugie. Wkrótce okazuje się, że twoje półki (lub e-czytnik) są przepełnione tytułami, które zamierzasz przeczytać jednego dnia, lub książkami, które zacząłeś czytać, ale porzuciłeś. Czy to katastrofa, czy przez to nie będziesz mógł stać się mądrzejszą osobą?

Jeśli nigdy nie czytałeś książek, to tak. Dlatego, być może zechcesz przeczytać więcej sztuczek, aby wcisnąć więcej lektury do swojego gorączkowego życia i dowiedzieć się więcej na temat tego dlaczego warto poświęcić kilka godzin tygodniowo na naukę. Ale jeśli po prostu czytanie książek w żaden sposób nie dotrzymuje kroku zakupowi książek, mam dla Ciebie dobre wiadomości: Twoja przepełniona biblioteka nie jest oznaką niepowodzenia ani ignorancji!

Dlaczego potrzebujesz swojej własnej biblioteczki wypełnionej książkami?

Można zacząć swoje rozważania anegdotą o legendarnej bibliotece włoskiego pisarza Umberto Eco, która zawiera oszałamiające 30 000 tomów.

Czy Eco rzeczywiście przeczytał te wszystkie książki? Oczywiście, że nie, ale nie o to chodziło w otaczaniu się tak dużym potencjałem, z jak dotąd niezrealizowaną wiedzą. Dzięki ciągłemu przypomnieniu sobie o tych wszystkich rzeczach, których jeszcze nie wiedział, biblioteka utrzymywała go intelektualnie głodnego i wiecznie ciekawskiego. Ciągle rosnąca kolekcja książek, których jeszcze nie przeczytałeś, może zrobić to samo dla ciebie!

Prywatna biblioteka nie jest dodatkiem zwiększającym ego, ale narzędziem badawczym. Przeczytane książki są znacznie mniej wartościowe niż nieprzeczytane. Biblioteka powinna zawierać tyle tego, czego nie znasz, co środki finansowe, oprocentowanie kredytów hipotecznych, a obecny napięty rynek nieruchomości pozwala ci tam umieścić. Będziesz gromadzić więcej wiedzy i więcej książek w miarę starzenia się, a rosnąca liczba nieprzeczytanych książek na półkach spojrzy na ciebie groźnie. Rzeczywiście, im więcej wiesz, tym większe rzędy nieprzeczytanych książek. Nazwijmy ten zbiór nieprzeczytanych książek anty-biblioteką.

Antybiblioteka jest potężnym przypomnieniem o twoich ograniczeniach – ogromnej ilości rzeczy, których nie wiesz, do połowy nie wiesz lub któregoś dnia zdasz sobie sprawę, że się mylisz. Żyjąc z tym przypomnieniem codziennie, możesz popchnąć się w kierunku intelektualnej pokory, która usprawnia podejmowanie decyzji i napędza naukę.

Ludzie nie chodzą z życiorysami mówiącymi o tym, czego nie potrafią lub czego nie doświadczyli (jest to zadaniem ich konkurentów), ale byłoby miło, gdyby tak zrobili, gdyby sobie to uświadomili.

Czemu? Być może dlatego, że jest dobrze znanym faktem psychologicznym, że najbardziej niekompetentni są najbardziej pewni swoich umiejętności a najbardziej inteligentni ci, którzy mają wątpliwości.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*