Przegląd futer naturalnych, bóbr, kojot, szynszyle

kariera cristo

Futro to niesamowite włókno, które od setek lat utrzymuje ciepło i pomaga wyglądać modnie. Istnieje wiele różnych rodzajów futer, które są używane do produkcji różnych ubrań. Przeanalizujemy niektóre typy.

Futro bobra

Bóbr, niegdyś pochodzący z Europy, obecnie występuje w ilości tylko w Ameryce Północnej, mimo że bóbr powraca w Rosji. Jest to zwierzę wodne o błyszczącej, grubej sierści ochronnej i miękkim, wyjątkowo grubym podszyciu. Zakres kolorów jest szeroki. Na grzbiecie może być ciemnobrązowy, po bokach cieniowany do jasnozłotobrązowego, a całe futro może być blade, a nawet srebrzyste.

Najlepsze futra naturalne z bobrów pochodzą z Kanady, północnych Stanów Zjednoczonych i Alaski. Bóbr północny zapewnia futro, które można nosić najdłużej. Bóbr południowy ma grubszą skórę i jest tani w porównaniu do bobra północnego. Tekstura futra jest podobna, chociaż podszycie może nie być tak grube. Bóbr jest stosowany zarówno naturalny, jak i oskubany i ścinany. Południowy bóbr jest najlepszy, gdy jest naturalny.

Naturalny bóbr

Naturalny bóbr nie przypomina futra ze strzyżonego bobra, które zna większość z nas. Wygląd jest zupełnie inny. Chodzi o włosy ochronne, które nadają futerku połyskliwy połysk. Naturalny bóbr jest idealny do męskich płaszczy ze względu na chropowaty wygląd. Sprawia również, że jest uderzająco swobodny w stylu zarówno dla mężczyzn , jak kobiet. Naturalny bóbr to trwałe futro. Jego naturalny brązowy kolor może być barwiony na inne kolory.

Futro z szynszyli

Szynszyla to gryzoń pochodzący z wysokich Andów Ameryki Południowej. Nazwa pochodzi
z „Chincha”, Indian z Ameryki Południowej, którzy używali włosów jako sukna, podobnie jak Inkowie, którzy podbili Chinchas, i Hiszpanie, którzy pokonali Inków. Później niebieskoszare, wyjątkowo miękkie futro stało się tak popularne w Europie, że szynszyle prawie wyginęły w 1914 r. Dziś wszystkie szynszyle są hodowane na ranczach, co jest efektem kilku par hodowlanych sprowadzonych do USA w 1924 r.

Futro szynszyli jest:

  • bardzo miękkie
  • jedwabiste
  • gęste

W rzeczywistości futro z szynszyli ma największą gęstość sierści spośród wszystkich zwierząt, z ponad 20 000 na centymetr kwadratowy. Uniemożliwia to pasożytom, takim jak pchły, zasiedlenie się w futrze szynszyli, ponieważ dusiłyby się tam. Tam, gdzie ludzie wyhodowują jeden włos z każdego mieszka włosowego, szynszyla ma ponad 50 (!)

Kolor ma srebrzyste, szare włosy u góry i ciemne futro. Najlepsza szynszyla ma łupkowy niebieski kolor, często wzmacniany przez rozjaśniacze, chociaż obecnie produkowane są również kolory zmutowane z naturalnych.

Mały rozmiar i kruchość skóry sprawiają, że szynszyla jest trudna w obróbce i bardzo kosztowna. Poza tym futro to jest bardzo ciepłe, mimo że jest jednym z najlżejszych.
Futro kojota

Kojot pochodzi z Ameryki Północnej. Są drapieżnikami i często uważane za szkodniki, ponieważ mogą atakować zwierzęta domowe i hodowlane. Kiedyś skórki kojotów uważano za bezwartościowe, ale w miarę wzrostu wysiłków na rzecz ochrony zwierząt producenci futer zaczęli eksperymentować z kojotem. Długowłosa sierść, często jasnoszara lub jasnobrązowa z grubym, jaśniejszym podszyciem, jest trwała i ciepła i tworzy luksusowe płaszcze zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*