Od A1 do C2 czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego

europejskie kształcenie jezykowe lead

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach bardzo ważną umiejętnością, która przydaje się między innymi w poszukiwaniach pracy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy chcą mieć pewność, że naprawdę potrafimy porozumiewać się na deklarowanym przez nas poziomie. Jeszcze kilkanaście lat temu mogli nam zaufać lub samodzielnie sprawdzić jak radzimy sobie z komunikacją w języku obcym. Od 2001 roku wystarczy im sprawdzenie jaki poziom CEFR osiągnęliśmy.

No właśnie, czym jest CEFR? Poznajmy lepiej ten system opisu kształcenia językowego. Jest on bowiem stosowany w większości krajów Europy.

Czym jest CEFR?

Zacznijmy od początku a więc wyjaśnienia czym tak naprawdę jest CEFR. To skrót od Common European Framework of Reference for Languages co po polsku oznacza Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. To system stworzony przez Radę Europy, którego celem było ujednolicenie systemu ocen kompetencji językowych. Dzięki temu zarówno szkoły, jak i zakłady pracy nie muszą przeprowadzać samodzielnie egzaminów czy testów sprawdzających. Mogą bowiem opierać się na poziomie CEFR, ponieważ każdy z nich to jasno określony zasób słownictwa i umiejętności językowych. System opiera się na sześciu poziomach biegłości językowej oznaczonych literą od A do C oraz cyfrą. Przykładowo – poziom A1 to osoba początkująca, C2 oznacza zaś profesjonalną znajomość języka obcego.

Poziomy językowe – czym się charakteryzują?

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego jasno określa umiejętności jakie musimy posiadać by móc uznać, że osiągnęliśmy dany poziom. Postarajmy się przybliżyć zakres kompetencji niektórych z poziomów.

Poziom A1 to podstawowe zwroty potoczne, znajomość języka codziennego, umiejętność prowadzenia konwersacji na proste, podstawowe tematy.

Poziom A2 wymaga rozumienia wypowiedzi w języku obcym, znajomości słownictwa i codziennych zwrotów, radzenia sobie w codziennych dialogach oraz umiejętność opisania siebie i swojego pochodzenia.

W przypadku poziomów B1 i B2 mówimy już o nieco bardziej zaawansowanych umiejętnościach językowych, w skład których wchodzą między innymi umiejętność tworzenia spójnych wypowiedzi, prowadzenie naturalnej rozmowy z obcokrajowcem w jego języku a także zdolność do opowiadania o swoich planach, aspiracjach, marzeniach oraz prowadzenia dyskusji.

Poziomy C1 i C2 to umiejętność czytania długich tekstów ze zrozumieniem, prowadzenia dyskusji na dowolny temat oraz płynne wypowiadanie się oraz streszczanie informacji.

Jak mogę zdobyć potwierdzenie swoich umiejętności?

Zastanawiasz się jaki poziom językowy posiadasz? W odpowiedzi na to pytanie mogą pomóc Ci testy językowe, które znajdziesz na wielu stronach internetowych. Ułożone są w taki sposób by badać Twoje umiejętności pod kątem danego poziomu z Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Jeśli okaże się, że znasz język obcy w stopniu, który Cię satysfakcjonuje możesz zdecydować się na zdobycie certyfikatu, który jest dokumentem oficjalnie potwierdzającym Twoje umiejętności. Aby zdobyć takie certyfikat musisz zdać egzamin. W naszym kraju przeprowadzane są one przez Cambridge English. Ich egzaminy pokrywają się w zakresem poszczególnych poziomów CEFR.

Podsumowując, Europejski System Opisu Kształcenia Językowego to bardzo przydatne, rzetelne i miarodajne narzędzie, które pozwala nam poznać zakres naszych umiejętności językowych oraz dowiedzieć się, czego jeszcze musimy się nauczyć. Co więcej, jeśli zależy nam na tym, by móc pochwalić się swoimi umiejętnościami np. przyszłemu pracodawcy wystarczy, że zdamy egzamin, po którym odbierzemy certyfikat językowy, będący niepodważalnym potwierdzeniem naszych umiejętności.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*