Nowoczesna biopsja – z korzyścią dla pacjentek

cavitacion-2894835_960_720

Biopsja wspomagana próżniowo pod kontrolą USG to niechirurgiczna procedura, która łączy w sobie biopsję i obrazowanie ultrasonograficzne. Jego główną zaletą jest to, że ilość łagodnego lub złośliwego guza, który usuwa w celu potwierdzenia diagnozy, jest podobna do ilości usuwanej konwencjonalną operacją. Umożliwia również resekcję niektórych rodzajów łagodnych guzów bez konieczności wykonywania operacji.

Ta technika usuwa zasadniczo tę samą ilość guza bez konieczności wykonywania operacji. Zmiany takie jak gruczolakowłókniaki i inne rodzaje łagodnych guzów piersi są lokalizowane i eliminowane w czasie rzeczywistym. Korzyści dla pacjentów są liczne: nie pozostawia blizn, nie wymaga hospitalizacji, a pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do normalnego życia. Radiolog jest najlepiej wykwalifikowanym specjalistą do jego wykonania.

Ta procedura może nawet usunąć zmiany chorobowe z piersi poprzez małe nacięcie około dwóch lub trzech milimetrów, bez konieczności wykonywania otwartej operacji. Obrazowanie ultrasonograficzne takie jak usg piersi Warszawa ma tę zaletę, że zmiana jest widoczna, a biopsja jest monitorowana w czasie rzeczywistym, co sprawia, że ​​jest to bardziej precyzyjna procedura w porównaniu z innymi technikami radiologicznymi, a nawet chirurgicznym.

Liczne korzyści dla pacjentów

usg jamy brzusznej gdynia prywatnieKorzyści dla pacjentów są liczne. Jak wyszczególnił ten ekspert, – prowadzenie USG jest znacznie wygodniejsze dla kobiet niż inne rodzaje poradnictwa, takie jak stereotaksja lub rezonans magnetyczny, a biopsje mogą być wykonywane na zmianach zlokalizowanych w dowolnym miejscu w piersi. Jest to zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga ani przyjęcia do szpitala, ani zwykłych badań przedoperacyjnych. Cięcie nie pozostawia blizny, a powrót do zdrowia jest bardzo szybki, więc przestój pacjenta, również ważny czynnik, jest znacznie krótszy: większość kobiet powraca do swoich zwykłych czynności w 48 godzin.

Biopsja wspomagana próżniowo wykonywana jest za pomocą specjalnej igły, która stosuje próżnię i usuwa fragment zmiany w komorze biopsyjnej umieszczonej wewnątrz igły. Za pomocą obracającego się ostrza skalpela fragmenty są wycinane ze zmiany, a następnie zasysane. Niejeden lekarz podkreśla, że zmiana jest usuwana przez„ odessanie małych fragmentów, dzięki czemu po wprowadzeniu igły do ​​piersi nie musimy jej wyjmować i ponownie wkładać, a wystarczy jedno wkłucie, aby usunąć całą zmianę. Oznacza to dodatkową korzyść dla pacjenta, ponieważ jest znacznie mniej agresywna niż konwencjonalna biopsja.

Ten rodzaj biopsji został po raz pierwszy zastosowany w 1995 r. Pod kontrolą stereotaktyczną i w przypadku bardzo specyficznych zmian, takich jak mikrozwapnienia. Od tamtego czasu zaaprobowano więcej wskazań: nastąpił znaczny rozwój techniczny, a teraz jest znacznie łatwiej zgłosić się do radiologa i wygodniej dla pacjenta. Jednak pomimo wzrostu wskazań wielu lekarzy, którzy przepisują biopsję chirurgiczną lub określone metody leczenia zmian piersi, nie zdaje sobie sprawy, że ta procedura jest dostępna i można ją zastosować. Kobiety też tego nie wiedzą.

Polecamy:
Poradnik PIT-37 Porównanie elektronicznych sposobów rozliczenia PIT

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*