Normy oświetlenia pomieszczeń szkolnych

oswietlenie-w-szkole

Zbudowanie dobrego stanowiska pracy w pomieszczeniach szkolnych to nie lada sztuka. Niezbędne jest, bowiem dopasowanie bardzo wielu elementów. Szczególnie w sytuacjach, kiedy stanowisko pracy wyposażone jest w jakieś specjalne maszyny lub chociażby komputer. Wtedy to oświetlenie znajdujące się na nim musi zostać stworzone i skierowane w taki sposób, aby nie przeszkadzało w jego obsłudze. Mało tego ma również pomagać i zapewniać konkretne światło do tego celu. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że to samo oświetlenie może stać się dodatkowym kosztem w szkole i powodować znacznie większe koszty finansowe. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim lokalizacja

Jednym z podstawowych elementów decydującym o oświetleniu konkretnego stanowiska pracy jest jego lokalizacja. Powinno ono, więc znajdować się w najbliższej okolicy okna, przeszklonych drzwi lub ścian. Miejsc, dzięki, którym do pomieszczenia wpada światło i daje możliwość uzyskania darmowego oświetlenia. Szczególnie w sytuacjach, kiedy za oknem dzień lub cudowna pora roku taka jak wiosna lub lato. Wtedy to, bowiem wspomnianych wcześniej promieni społecznych i światła jest zdecydowanie najwięcej pod każdym względem. Dodatkowo należy również zadbać oto, aby zlokalizowane w takim miejscu stanowisko pracy nie zostało stłumione przez inne elementy. A zatem przez maszyny lub chociażby siedziska. Wszystko musi być, więc dokładnie ustawione i wyprofilowane. Gdy tak się stanie uda się zbudować stanowisko pracy oświetlone skutecznie światłem promieni słonecznych bez zbędnych dodatkowych kosztów.

Wymiana oświetlenia

Gdy już uda się odpowiednio zaplanować stanowisko pracy i umieścić je jak najbliżej promieni słonecznych należy zadbać o zmianę oświetlenia. Nie zawsze, bowiem jest dzień i nie zawsze uda się uzyskać tylko naturalne oświetlenie. Swego czasu będzie trzeba, więc wykorzystać sztuczne światło, które znajduje się w lampach. Aby ograniczyć znacznie jego koszty konieczne jest zastosowanie odpowiednich technologii oszczędnościowych. Przede wszystkim mowa tutaj o wymianie podstawowego źródła światła a zatem żarówek lub świetlówek. Je warto wymienić na nowoczesne ledowe, które nie tylko dają znacznie większe oszczędności, ale również pozwalają uzyskać znacznie mniejsze koszty zużycia prądu. Albowiem wystarczy żarówka lub świetlówka ledowa o mocy 5 Watt, aby zastąpić tradycyjną świetlówkę o mocy 50 lub nawet 100 Watt. Uzyskujemy, więc w ten sposób znacznie lepsze światło, bo żywsze, tą samą lub nawet większą jego moc a w ostateczności znacznie mniejsze koszty finansowe w zużyciu prądu. Bardzo szybko okazuje się, więc, że dzięki zastosowaniu oświetlenia ledowego udaje się uzyskać konkretne oszczędności dla szkoły z każdego stanowiska pracy gdzie zostało wykorzystane.

Wspólny zakup energii

Aby ograniczyć koszty związane z oświetleniem jednego lub nawet większej ilości stanowisk pracy warto również skorzystać z form ekonomicznych, jakie obecnie daje nam rynek. Można to zrobić nie tylko w dużych podmiotach gospodarczych posiadających swoje hale magazynowe czy też inne pomieszczenia edukacyjne, ale również i w przypadku małych placówek oświatowych. Wszystko polega, bowiem na połączeniu swojej polityki energetycznej, cenowej. Mianowicie chodzi o wspólny zakup energii elektrycznej poprzez wszystkie filie szkół znajdujące się w biurowcu lub w konkretnej lokalizacji. Gdzie im więcej wspólnych podmiotów dążących do zakupu energii elektrycznej tym zdecydowanie lepiej. Daje się, bowiem uzyskać znacznie niższe kwoty a co za tym idzie duże oszczędności, które w przełożeniu na pojedyncze stanowiska pracy są w stanie bardzo mocno przełożyć się na szkolne finanse. Albowiem pieniędzy w szkolnictwie nigdy nie za wiele a każde oszczędności, które uda się uzyskać są na wagę złota.

W ten oto sposób uda się uzyskać odpowiednie środki finansowe dla placówki oświaty na podstawie zmiany lub budowy nowego oświetlenia na stanowisku lub nawet stanowiskach edukacyjnych. Wspomniane możliwości nie są trudne do wykonania i nie wymagają jakiś bardzo dużych środków finansowych a pozwolą skutecznie zaoszczędzić szkolne pieniądze. Te zaś będzie można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel szkoły.

Porad z zakresu pozyskania oszczędności wprowadzając odpowiednie i ekonomiczne oświetlenie LED udzieliła nam firma ultra-eletro.pl

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*