Nielegalnie wywozisz gruz z budowy? Jaka grozi za to kara?

electromagnet-569148_640

Wywóz gruzu z budowy to konieczność przy wszystkich rodzajach prac budowlanych. Zarówno spora inwestycja budowlana, jak i remont mieszkania czy domu generują dużo odpadów, których nie można po prostu wyrzucić do śmietnika czy gdziekolwiek indziej. Za wywożenie gruzu w nieodpowiednie miejsca grożą surowe konsekwencje. Warto się więc dobrze zastanowić, zanim wpadniemy na pomysł oszczędzania na wywozie odpadów.

Osoby wywożące gruz czy inne odpady budowlane w sposób nielegalny i niezgodny z przepisami można ogólnie podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znajdują się ci, którzy robią to świadomie i z wiedzą na temat grożących im konsekwencji, a chcą po prostu zaoszczędzić na usługach firmy wywożącej odpady. W drugiej grupie są osoby, które wyrzucają odpady w niewłaściwe miejsca z powodu nieznajomości przepisów, regulacji i odpowiednich ustaw. Niestety, nieświadomość i niewiedza nie zwalniają z odpowiedzialności. A nawet wyniesienie starej żeliwnej wanny czy odpadów po remoncie do osiedlowego śmietnika wiąże się z przykrymi konsekwencjami prawnymi. Warto więc zapoznać się z przepisami i upewnić, czy zupełnie przypadkiem nie popełnimy jakiegoś wykroczenia związanego z nielegalnym usuwaniem odpadów.

Kara w zależności od winy

Nielegalne usuwanie odpadów ma różne oblicza. Osoby, które wynoszą odpady poremontowe do śmietników przy domach, muszą liczyć się z tym, że spółdzielnia mieszkaniowa czy administrator budynku nałoży na nie karę pieniężną. Dużo gorsze i bogatsze w konsekwencje przewinienia dotyczą wywożenia odpadów gdzieś na łono natury, wyrzucanie ich w lesie lub na różnych nieużytkach. Takie działanie jest już bowiem realizowane z premedytacją, często pod osłoną nocy i tak, żeby nikt nie widział sprawcy. A więc zdaje on sobie sprawę z konsekwencji. Za nielegalne wywożenie odpadów grożą surowe grzywny w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, a także kara pozbawienia wolności. Zanim więc ktoś wpadnie na pomysł zaoszczędzenia na wywozie odpadów, powinien dobrze się zastanowić, czy nie będzie go to kosztowało dużo więcej.

Jak legalnie wywozić gruz z budowy

Aby legalnie i zgodnie z przepisami usunąć gruz z budowy, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się tego rodzaju działaniami. Koszt wywozu w porównaniu do kosztów prowadzenia prac budowlanych jest naprawdę niewielki, a wygoda spora. Na https://workinagruzgdansk.pl/ można znaleźć profesjonalne usługi usuwania odpadów po budowach i remontach, świadczone przez doświadczoną i wykwalifikowaną firmę. Można zamówić podstawienie kontenera czy worka na gruz, który będzie wielkościowo dopasowany do potrzeb, a także ustalić harmonogram usuwania odpadów. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystko będzie odbywało się zgodnie z przepisami. Bieżące usuwanie wszystkich odpadów pozwoli na usprawnienie prac i uniknięcie przestojów, które mogą się pojawiać w sytuacji, gdy nie ma gdzie wyrzucać odpadów i plac budowy zamienia się w wielkie śmietnisko.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*