Agencja pracy tymczasowej – wszystko co musisz o niej wiedzieć

zrzutekranu2021-04-29o16.35.11

Praca tymczasowa to podjęcie zajęcia zarobkowego na określony czas np. na sezon. W poszukiwaniu takiego zatrudnienia pomaga odpowiednia agencja. Co warto wiedzieć o funkcjonowaniu agencji do pracy tymczasowej? Sprawdzamy!

W tym tekście wyjaśnimy pokrótce jakie są obowiązki agencji pracy tymczasowej, czy korzystanie z jej usług jest płatne, a także na co możemy liczyć idąc do agencji jako pracodawca i pracobiorca.

Jakie obowiązki stoją przed agencją?

Agencja pracy tymczasowej ma za zadanie znalezienie odpowiednich pracowników dla firm, z którymi współpracuje oraz zatrudnienie dla osób, które przychodzą z chęcią podjęcia tymczasowej pracy zarobkowej. Agenci przeprowadzają z pracownikiem wywiad sprawdzający jego kompetencje, oczekiwania co do wynagrodzenia, a także sektora w jakim chcieliby się sprawdzić. Następnie łączą to z ofertami pracy, które mają u siebie. W ten sposób obydwie strony są zadowolone, a agencja spełnia swoje zadanie.

Czy korzystanie z usług agencji jest płatne?

Najczęściej agencje pracy tymczasowej pobierają opłaty wyłącznie od ogłoszeniodawców, którym pomagają znaleźć pracowników. Warto jednak podkreślić, że firmy te zastępują praktycznie cały dział HR, co pozwala na znaczne oszczędności (a niekiedy firma potrzebuje wielu pracowników tymczasowych, co zwiększa jeszcze wydatki związanie z ich zatrudnieniem).

Z kolei potencjalni pracownicy najczęściej nie są objęci jakąkolwiek opłatą za znalezienie zatrudnienia. Zarówno agencji jak i pracodawcom zależy, żeby szybko i bezproblemowo znaleźć kompetentne osoby, więc pobieranie opłat nie byłoby w interesie obudwu stron.

Na co może liczyć pracodawca i pracownik?

Pracodawca może liczyć na to, że w określonym przez niego czasie agencja znajdzie mu kompletną kadrę do wykonywania danego zadania związanego z tymczasowym zatrudnieniem. Z kolei pracownik po przyjściu do agencji powinien oczekiwać, że otrzyma satysfakcjonującą go ofertę i po prostu podejmie się zatrudnienia w danej firmie na czas tymczasowy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*