Myślisz o pracy mechanika? Czego będzie wymagał od Ciebie Twój przyszły pracodawca?

portrait-auto-mechanic-work-on-car

Praca w zawodzie mechanika wymaga nie tylko przysłowiowego sprytu (smykałki), ale również odpowiedniej siły fizycznej. Oczywiście, potrzebna jest także jak najbardziej wiedza, jednak ta praktyczna zdobywana jest latami w warsztatach samochodowych. Wiedza teoretyczna jest potrzebna, ale praktyczna – to priorytet. Praktycznie, każdy właściciel warsztatu samochodowego chciałby, aby jego pracownicy mieli taką wiedzę. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Każdy mechanik samochodowy gdzieś tę wiedzę praktyczną musi zdobyć. A gdzie najlepiej się nauczy, jak nie w prawdziwym warsztacie samochodowym? Wprawdzie może „ćwiczyć” na samochodzie swoim, lub sąsiada, czy też np. próbować naprawiać samochody w rodzinie – jednak nie zawsze właściciele tych samochodów będą się godzić na takie „akcje”. Zatem pozostaje doskonalić swój fach tam, gdzie jest od razu możliwość korygowania ewentualnych błędów. Jeśli w warsztacie samochodowym taki początkujący mechanik będzie popełniał błędy, zawsze mogą one być korygowane przez szefa, lub innych, bardziej doświadczonych pracowników.

Wszystko zależy od doświadczenia

Profesjonalne kosmetyki samochodoweW warsztacie samochodowym zatrudnionych jest najczęściej kilku pracowników. Ci najbardziej doświadczeni, uczą tych mniej doświadczonych. Taka jest praktyka. Jeśli ktoś nie wie do czego służą np. klucze udarowe, nie powinien brać się za naprawę samochodu klienta. Taki pracownik najczęściej jest pod nadzorem innych, bardziej doświadczonych pracowników. Także jego zarobki mogą być odrobinę mniejsze. Jeśli jednak jego doświadczenie będzie wzrastać systematycznie i widocznie, wtedy i zarobki będą szybko rosły. W każdym warsztacie samochodowym fizycznie istnieje przestrzeń, w której są składane różne narzędzia, czy urządzenia elektryczne, pneumatyczne, udarowe. Właściciel warsztatu wymaga od swoich pracowników, wyjątkowego traktowania takich narzędzi. Jeśli ktoś jest bałaganiarzem, może tę cechę przynosić do pracy. W warsztacie jest to niedopuszczalne. Porzucenie jakiegoś klucza na posadzce, może doprowadzić do szeregu zdarzeń, które to z kolei mogą być niebezpiecznie dla ludzi pracujących w tym warsztacie oraz także klientów.

Jakie wymagania mają właściciele warsztatów samochodowych do swoich pracowników?

Przede wszystkim doświadczenie. To jest najważniejsze, ponieważ ono może przynieść realne pieniądze firmie. Ale, oprócz doświadczenia, potrzebny jest także pewnego rodzaju pedantyzm. Nie mam tu na myśli chodzenia z białą chusteczką i sprawdzania kurzu w białych rękawiczkach. Chodzi przede wszystkim o to, aby pracownik szanował mienie, które zostanie mu udostępnione. Czyli: nie rzucać żadnymi kluczami, czy urządzeniami (może to prowadzić do wypadku, a urządzenie może się zwyczajnie zepsuć – a to są już dodatkowe koszty dla firmy). Klientów traktować poważnie i z należytym szacunkiem, ponieważ to właśnie klient „dotuje naszą wypłatę”. Poświęcać się pracy na tyle, na ile jest to możliwe – ale bez przesady. Zmęczony pracownik zazwyczaj do niczego się nie nadaje i może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

2 odpowiedzi "Myślisz o pracy mechanika? Czego będzie wymagał od Ciebie Twój przyszły pracodawca?"

  1. A ja kiedyś byłam w takim warsztacie samochodowym, gdzie każdy mechanik miał jakiś tatuaż. Może to co niektórych razić, jednak mnie się bardzo podobało i sama sobie taki tatuaż chciałabym zrobić. Znalazłam super stronkę: https://dziarownia.pl/. Mają mnóstwo wzorów, ale każdy może “podrzucić” własny i poprosić o wykonanie. Przepiękne wzory i miłą obsługa oraz prawdziwi pasjonaci tam pracują:)

  2. Bardzo ciężka praca.
    Ilu nie robi wszystkiego, zawsze jest niezadowolonych

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*