Budowa nowej siedziby firmy czy wynajem?

iStock_000008009648Small-477x332

Na to pytanie tylko teoretycznie łatwo odpowiedzieć. Jednak zanim ktoś na nie odpowie, zapewne najpierw zaglądnie do własnego portfela. Ale taka decyzja nie zależy li tylko od portfela przedsiębiorcy. Jest wiele opcji tzw. ”za i przeciw”, a one już zależą od preferencji danej osoby i sposobu myślenia. Dlaczego? Jeśli ktoś mieszka w takim mieście – jak np. Warszawa, może pokusić się i podejść do firmy oferującej projekty domów. Rozsądny przedsiębiorca zawsze rozważy tzw. „za i przeciw”. Wizytując biuro projektowe, wcale nie znaczy, że będzie chciał korzystać z ich usług. Ale, popatrzeć i zapoznać się, przecież nie zawadzi.

Czy wynajem biura może być korzystniejszy?

Na pewno trzeba wziąć pod uwagę że wynajem pomieszczeń na biuro może być korzystniejszy, ale na krótką metę. Płacąc czynsz za lokal, równie dobrze moglibyśmy te pieniądze wykorzystać na budowę siedziby. Oczywiście, na budowę siedziby potrzeba znacznie więcej, jednak nie tak dużo, ja na budowę własnego domu. Siedziba firmy nie jest tak bardzo wymagająca. No chyba, że sam budujący będzie chciał zastosować w niej jakieś dodatkowe innowacje, które raczej się w takich wypadkach nie stosuje.

Jednak, biuro projektowe oferujące projektowanie domów, zawsze może dodać te „innowacje” do projektu, jeśli tylko sam klient sobie tego zażyczy. Np. w dużych miastach projekty domów pod klucz Warszawa jest właśnie takim miastem, gdzie mogą być wykonywane różne innowacje właśnie po to, aby dana firma mogła się jakoś wyróżnić spośród innych siedzib konkurencyjnych – lub nie – firm. Odpowiedź na pytanie: „czy wynajem siedziby na biuro może być korzystniejszy od zbudowania takiej siedziby?” – pozostanie odpowiedzią względną. Najważniejsze w tym są preferencje samego przedsiębiorcy. Jeden weźmie kredyt, aby zbudować siedzibę firmy, inny wynajmie luksusowy lokal, aby jego firma – przynajmniej na pokaz – zyskała.

Może jednak budowa?

Zakładając, że dany przedsiębiorca zdecyduje się jednak na budowę siedziby firmy, powinien udać się do biura projektowego gdzie są tworzone projekty domów i zamówić taki projekt. W trakcie jego tworzenia, klient będzie mógł uczestniczyć w takim projekcie, a gdyby chciał zabudować więcej budynków firmowych, to takie projektowanie domów (budynków firmowych), może zlecić również innym biurom projektowym. Nie jest to jednak konieczne i zależy jedynie od zlecającego.

Ale, projektowanie domów mogą wykonywać jedynie licencjonowani architekci. Przedsiębiorca może jednak obejrzeć inne projekty, wskazać własne pomysły, lub wręcz nakreślić ręcznie, „jak by to widział”. Niestety projekty domów (już te końcowe) może wykonać jedynie profesjonalista, ponieważ jedynie on ma możliwości, wiedzę oraz inne predyspozycje, które kwalifikują go do wykonania takiej pracy.Budowa siedziby firmy wcale nie jest takim złym pomysłem. Wręcz przeciwnie. Wynajmując lokal, wydatki na niego wprawdzie można sobie odpisać, jednak one bezpowrotnie przepadają. Posiadając własne biuro, firma ma majątek nieruchomy i tym samym jej akcje mogą wzrosnąć.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*