Dobry biznes w oczach inwestora to taki, który z jednej strony jest bezpieczny, a z drugiej zapewnia wysoką stopę zwrotu. Te założenia doskonale spełniają inwestycje związane z myjniami samochodowymi, które w ostatnich latach cieszyły się bardzo dużą popularnością. Jednakże, przesyt myjni samoobsługowych (bezdotykowych) oraz brak innowacji w obszarze myjni ręcznych skłoniły inwestorów do poszukiwania nowych rozwiązań w tym segmencie. Tak powstała idea myjni parowej w kontenerze – produktu, który idealnie odpowiada na potrzeby zarówno rynku myjni jak i samych inwestorów.
Czego tak naprawdę oczekują inwestorzy w myjnie samochodowe?
Rynek myjni samochodowych w Polsce charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem. Mimo braku innowacji, przez lata pozwalał on dobrze zarobić inwestorom, którzy decydowali się na otwarcie myjni. Jednak jak zaznaczają eksperci, rynek znalazł się w punkcie, gdzie aby inwestycja w myjnię okazała się trafioną, nie wystarczy już tylko dobra lokalizacja. Brak innowacji w segmencie myjni ręcznych sprawił, że coraz rzadziej są one wybierane przez klientów. Z kolei rynek myjni samoobsługowych przeżywa przesyt związany z bardzo dużą ilością inwestycji w ostatnich kilkunastu latach.
- Właściciele myjni bezdotykowych i osoby myślące o takiej inwestycji coraz częściej zastanawiają się nad innymi rozwiązaniami, gdyż myjnia bezdotykowa nie jest już tak pewną inwestycją jak było to jeszcze kilka lat temu. Rynek się nasycił a kierowcy oczekują usług na coraz wyższym poziomie. Z kolei oferta rynku myjni ręcznych nie była w stanie zaoferować inwestorom całościowego produktu i nie była dostosowana do aktualnych trendów. – mówiMichał Sobczyk – doradca klienta w firmie Green Steam.
Odpowiedzią na te obiekcje inwestorów jest myjnia parowa w kontenerze. Inwestycja, która pozwala zerwać ze stereotypem nieatrakcyjnej myjni, zapewniając inwestorowi całościowy, zyskowny koncept.
Czym właściwie jest myjnia parowa w kontenerze?
Myjnia parowa w kontenerze to profesjonalna ręczna myjnia parowa w postaci przenośnej konstrukcji. Składa się na nią specjalnie przystosowany kontener morski oraz cztery, zintegrowane z całą strukturą, całoroczne stanowiska mycia, wyposażone w sprzęt parowy. Stanowiska te zostały zaprojektowane tak, aby w pełni chroniły przed warunkami atmosferycznymi, co umożliwia pracę również w miesiącach zimowych. Sam kontener posiada również wszystkie niezbędne do prowadzenia biznesu pomieszczenia,m.in. poczekalnię dla klientów, toalety i strefę pracowniczą. Całość przybrała formę nowatorskiego, bardzo atrakcyjnego wizualnie projektu.
Z czym wiąże się inwestycja w myjnię?
Kompletnie wyposażona myjnia parowa w kontenerze morskim wiąże się z inwestycją na poziomie ok. 150 tyś. PLN w zależności od wyposażenia i planowanego zakresu świadczonych usług. Koszt inwestycji obejmuje konstrukcję oraz wyposażenie kontenera, sprzęt czyszczący, wszelkie koszty związane z logistyką oraz przeszkolenie personelu.
Okres zwrotu z inwestycji jest mocno związany z miejscem, w którym otwierana jest myjnia (z reguły jest to miejsce o wzmożonym ruchu samochodowym), z ilością stanowisk oraz zakresem świadczonych usług. Myjnia parowa w kontenerze morskim, posiadająca trzy stanowiska pracy do mycia zewnętrznego oraz jedno stanowisko do prania tapicerki generuje przychody na poziomie 25 -35 tyś. PLN miesięcznie, co pozwala na zapewnienie zwrotu z inwestycji w okresie ok. 15 miesięcy.
Alternatywnymi rozwiązaniami dla myjni parowej w kontenerze morskim są stacjonarne myjnie parowe otwierane w namiotach, które wymagają nieco niższych nakładów inwestycyjnych oraz mobilne myjnie parowe świadczące usługi z dojazdem do klienta. Myśląc o inwestycji w mobilną myjnię parową lub stacjonarną myjnię parową w namiocie należy liczyć się z inwestycją rzędu 40-50 tyś. PLN. Większość inwestycji jest jednak praktycznie w całości finansowana przy pomocy leasingu lub kredytu, co pozwala na start biznesu przy bardzo niskim zaangażowaniu środków własnych.
Co sprawia, że SteamBox jest dobrą inwestycją?
Każda inwestycja w stacjonarną myjnięsamochodową obarczona jestogromnym ryzykiem związanym z nietrafioną lokalizacją. W przypadku myjni parowej w kontenerze, jeśli z czasem okaże się, że dana lokalizacja nie przynosi spodziewanych zysków lub po jakimś czasie miejsce wyczerpie oczekiwany potencjał, nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść całą myjnię w inne miejsce bez straty zainwestowanych środków. Znacznie obniża to ryzyko inwestycyjne.Myjnia parowa w kontenerze zaprojektowana jest w nowoczesnym stylu, a ponieważ umieszczona jest w przenośnym kontenerze do jej otwarcia wystarczy wynajęty placa co zatym idzie,nie istnieją żadne bariery związane z lokalizacją inwestycji.
- Często rozmawiamywłaścicielami myjni, którzy zdecydowali się otworzyć tradycyjną myjnie samochodową, inwestując w nią spore nakłady finansowe – mówi Michał Sobczyk – doradca klienta w firmie Green Steam. Jeden z właścicieli myjni opowiedział nam, że biznes nie przynosi spodziewanych zysków i najchętniej by go przeniósł… dosłownie 2 ulice dalej! Nie może tego zrobić gdyż zainwestował już w budynek myjni i nie chce utracić zainwestowanych środków. Takich historii jest mnóstwo, po wysłuchaniu kilkunastu wpadliśmy na pomysł aby oferować myjnię w postaci przenośnej konstrukcji. Tak zrodził się pomysł SteamBOX – myjni parowej w kontenerze morskim. Pomysł ten jest naturalnym rozwinięciem naszej gamy produktów i usług oferowanych przez firmę Green Steam, która od 7 lat dostarcza innowacyjne wyposażenie dla myjni stacjonarnych oraz mobilnych – kontynuuje Michał Sobczyk.
Właściciele myjni stacjonarnych często zwracają też uwagę na wysokie koszty eksploatacyjne. Ponieważ inwestując w myjnie parową w kontenerze nie wynajmujemy budynku a jedynie ziemię, jesteśmy w stanie znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne związane z czynszem i utrzymaniem budynku. Dodatkowo technologia mycia parą, która jest nieodłącznym elementem całego konceptu pozwala też na drastyczne ograniczenie zużycia wody.
Zaletą technologii czyszczenia samochodów suchą parą jest również niewielka ilość wytwarzanych ścieków(myjnie parowe cechują się 50-krotnie niższym zużyciem wody niż tradycyjne myjnie wodne!), dzięki temu, w przeciwieństwie do tradycyjnych myjni wodnych, otwarcie myjni parowej w kontenerze nie wymaga starania się o pozwolenia wodno-prawe.Znacząco skraca to okres przygotowania inwestycji oraz ogranicza koszty administracyjne.
Kto tak naprawdę inwestuje w myjnie samochodowe?
Zarówno obniżenie ryzyka inwestycyjnego, likwidacja barier administracyjnych, jak i możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji są obecnymi oczekiwaniami inwestorów, którzy planują otwarcie myjni samochodowej. Myjnia parowa w kontenerze jest produktem, który doskonale wpisuje się w bieżące trendy rynku i bezpośrednio odpowiada właśnie na te potrzeby. Sprawia to, że cały koncept staje się doskonałą opcjąnawet dla inwestorów, którzy do tej pory nie myśleli o otwarciu myjni samochodowej.
- W naszej codziennej działalności spotykamy się zarówno z doświadczonymi inwestorami mającymi w swoim dorobku już kilka podobnych inwestycji, jak i z bardzo młodymi przedsiębiorcami, dla których jest to niekiedy pierwszy biznes. Ze względu na to iż myjnia parowa w kontenerze jest całościowym konceptem, w ramach którego dostarczane jest całe know-how, jest ona też dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie maja doświadczenia w branży myjni a chcą skutecznie ulokować swój kapitał – zaznacza Michał Sobczyk.