Motywowanie pracowników z różnych generacji

squad-3370836_1280

Skuteczne motywowanie pracowników to wieloobszarowy proces, którego nie jest łatwo zrozumieć. Z jednej strony każdy pracownik ma inne potrzeby, więc warto znać teorię jak piramida potrzeb Maslowa, a z drugiej strony każde pokolenia ma inne podejście do pracy i warto to brać po uwagę.

Generacje w Polskim Biznesie

Najstarsze pokolenia “Baby Boomers” to ludzie aktualnie po 55 roku życia, którzy zmierzają już ku emeryturze. Dla tego pokolenia najłatwiejsze jest motywowanie poprzez benefity związane z prywatną służbą zdrowia, czy też docenianiem wartości kreowanej dla firmy. Ponieważ, jest to pokolenia, które “żyje aby pracować”, wysoko zmotywowany pracownik z tego pokolenia może dawać z siebie bardzo wiele.

Kolejne “Pokolenie X” to grupa osób obecnie w wieku czterdziestu a pięćdziesięciu lat, która szuka “złotego środka” pomiędzy pracą a czasem wolnym, jednak są to jeszcze osoby, które w zamian za dodatkowe możliwości zarobkowania chętnie poświęcą swój czas wolny i tak np. Wielu kierowców ciężarówek należy do tego pokolenia, ponieważ mało który dwudziestolatek byłby skory do spędzenia wielu dni poza domem i czekania w korkach po kilkanaście godzin.

Następne “Pokolenie Y” to grupa w osób w pomiędzy trzydzieści, a czterdzieści lat. Mocno stawiają na “work-life” balans i liczy się dla nich harmonia w życiu oraz więcej niezależności. To pokolenie “pracuje, aby żyć”. Dlatego też ogromny benefitem motywującym tą grupę może być możliwość prac w elastycznych godzinach pracy.

Najmłodsze”Pokolenia Z” to najbardziej dynamiczne pokolenie, która wychowywało się w już w czasach internetu, szybkiego przepływu informacji. Ci młodzi ludzie często stawiają na niezależność oraz nastawienie na rezultaty. Badanie pracuj.pl na temat “Benefity w oczach pracowników” dostarcza informacji, że dla 53% pracowników poniżej czterdziestego roku życia, możliwość pracy zdalnej jest motywująca. Firmy, które dają tym młodym ludziom możliwość pracy zdalnej nie tylko obniżają koszty przestrzeni biurowych, ale również mogą podnosić ich motywację, jeśli jest to oczywiście połączone z odpowiednią metodologią dotyczącą zarządzania…

Podsumowując kwestia motywowania pracowników może być znacznie łatwiejsza, jeśli widzimy różnice pomiędzy poszczególnymi pokolenia mam indywidualne podejście do poszczególnych pracowników. Warto pamiętać, że na charakter człowieka ma wpływ setki czynników: Czasy narodzin, rozwój ekonomii, genetyka, wychowanie etc. I dlatego właśnie szczera rozmowa, która pomaga zrozumieć potrzeby do zaspokojenia jest właściwym podejście managerów do zarządzania pracownikami.

Jeśli szukasz więcej inteligentnych sposobów na motywowanie pracowników, aplikacja MotiFlow może być rozwiązaniem dla Ciebie i dla Twojego biznesu.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*