Jaki wkład kominkowy wybrać? Stalowy, czy żeliwny?

celebrate-2953723_1280

Często decydując się na nowy kominek do naszego mieszkania czy domu – napotykamy problem już na samym starcie. Jaki wkład kominkowy powinniśmy wybrać? Do dyspozycji mamy wkład stalowy i żeliwny. Jeżeli chcemy prawidłowo wybrać najlepszą dla nas opcję to zdecydowanie powinniśmy odpowiednio dopasować wkład do naszego kominka jak i naszych potrzeb. Najpierw postaramy się zaprezentować wady i zalety obydwu opcji.

Wkład żeliwny

Ten rodzaj wkładów kominkowych wykonany jest z żeliwnych odlewów. Często może mieć chropowatą strukturę, nie posiada regularnego kształtu. Charakteryzuje się długim czasem nagrzewania, ale za to przez długi czas oddaje ciepło do środka pomieszczenia. Nawet na długo po wyczerpaniu się paliwa.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wkład żeliwny? Idealnie nadaje się do kominków w stylu rustykalnym i klasycznym. Jego wygląd będzie idealnie komponował się we wnętrzach, gdzie stawia się na tradycyjne rozwiązania. Wkład żeliwny powinien również znaleźć się we wnętrzach gdzie na pierwszym miejscu stawia się funkcję grzewczą.

Wkład stalowy

Wykonane są z wysokiej jakości stali. Stal łatwo ulega obróbce termicznej przez co bez problemu się ją kształtuje. Posiada więc elegancki, regularny kształt, który świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Stal sama w sobie nie posiada dobrym właściwości grzewczych. Jednak paleniska takich wkładów wykłada się specjalnym materiałem akumulującym ciepło. Tak czy inaczej właściwości grzewcze są zdecydowanie słabsze niż w przypadku wkładów żeliwnych. Takie rozwiązanie będzie naturalnie tańsze od wkładu żeliwnego. Dzieje się tak z powodu tego, że stal jest znacznie tańszym materiałem do produkcji wkładów.

Na wkład stalowy powinniśmy się decydować w przypadku, gdy liczy się dla nas przede wszystkim nowoczesny wygląd kominka. Wówczas funkcja grzewcza odchodzi na drugi plan, a my możemy cieszyć się oryginalnym i designerskim wyglądem wnętrza. Jeśli masz problem z wyborem wkładu kominkowego, odezwij się tu https://www.komineczki.com.pl/wklady-powietrzne-c5

Co wybrać? Wkład żeliwny czy stalowy?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Nie da się tutaj jednoznacznie określić właściwego wyboru. Powinniśmy sami dokładnie przeanalizować swoje potrzeby jak i możliwości technologiczne w naszym domu. Warto jednak pamiętać, że wybór kominka jak i wkładu najlepiej będzie dokonać jak najszybciej – już na etapie projektowym naszego nowego domu. W innym przypadku możemy napotkać szereg problemów technologicznych w montażu. Jeżeli wiesz czego oczekiwać od swojego wnętrza i kominka – wybór staje się prosty!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*