Mieszkanie na studiach – kupić czy wynająć

study-1968077_1280

Większość studentów uczących się poza rodzinnym miastem mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Dla rodziców oznacza to dodatkowy koszt nawet 2 tysięcy złotych miesięcznie. Rodziny, które dysponują dużą zdolnością kredytową, mogą rozważyć zakup mieszkania dla dziecka na czas studiów. Inwestycja jest zazwyczaj opłacalna.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w największych miastach?

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie to dobra inwestycja dla osób planujących zakup nieruchomości na wynajem. Ceny najmu w stolicy są najwyższe w całej Polsce. Dokładne kwoty są uzależnione przede wszystkim od metrażu, lokalizacji i standardu wykończenia, ale rzadko spadają poniżej 2 tysięcy złotych. Według raportu serwisu bankier.pl* średnia cena wynajmu kawalerki w Warszawie to 2150 złotych. Za lokum o metrażu 60-90 metrów kwadratowych trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej. W innych miastach jest zazwyczaj taniej, ale rodzice studenta powinni liczyć się z kosztami około 1600-2000 złotych za wynajęcie średniej wielkości mieszkania. Przy założeniu, że dziecko będzie studiować 5 lat całkowite koszty wynajmu mogą wynieść nawet 96-120 tysięcy złotych. Wydatki można obniżyć poprzez wynajęcie mieszkania wspólnie z innymi osobami. Warto rozważyć także zakup własnej nieruchomości na kredyt hipoteczny (godna uwagi oferta: mieszkania na sprzedaż bydgoszcz).

* Raport serwisu bankier.pl dostępny jest pod adresem: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-o-cenach-wynajmu-grudzien-2016-7488979.html

Zakup mieszkania dla studenta – kiedy się opłaca?

Zamiast wydawać tysiące złotych na wynajem mieszkania dla studenta, pieniądze można przeznaczyć na zakup własnego lokum. Warunkiem są oczywiście możliwości finansowe. Rodzice, którzy dysponują wysoką zdolnością kredytową powinni przemyśleć kupno większej nieruchomości, np. mieszkania 3-pokojowego. Jeden pokój będzie wówczas zajmować dziecko, a dwa pozostałe można przeznaczyć na wynajem innym studentom. Analizując ceny sprzedaży i najmu mieszkań w największych polskich miastach widać, że taka inwestycja jest z reguły opłacalna. Ratę kredytu hipotecznego spłaca się z czynszu płaconego przez najemców, co po 5 latach może stanowić nawet 1/4 wartości nieruchomości. Po skończeniu studiów dziecko może samodzielnie zamieszkać w lokum, które będzie już częściowo spłacone. Jeśli młody absolwent postanowi jednak wyjechać z miasta i zamieszkać w innym miejscu, nieruchomość można dalej wynajmować po korzystnej stawce lub sprzedać z zyskiem.

Polecamy:
Najlepsze kredyty hipoteczne – czyli jak spełnić marzenie o własnych czterech ścianach

1 odpowiedzi "Mieszkanie na studiach – kupić czy wynająć"

  1. Ja kupiłem właśnie tanie mieszkanie legionowo ponieważ mam zamiar po studiach tutaj pozostać. Podoba mi się to miasto :) Mieszkanie nie jest duże ale nie zamierzam zakładać rodziny.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*