Marketing SMS dla branży finansowej — jak powinien wyglądać?

Women hand using smartphone typing, chatting conversation in cha

Firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie kampanii SMS-owej do swoich działań marketingowych. Rozwiązanie to jest na tyle uniwersalne, że świetnie sprawdza się również w branżach owianych złą sławą, takich jak firmy pożyczkowe czy windykacyjne. Przy wysyłce trzeba się jednak trzymać pewnych zasad. Na co zwrócić uwagę?

Czy warto korzystać z SMS-ów w branży finansowej?

Odpowiedź jest prosta: tak, ale trzeba tworzyć wiadomości z głową i w taki sposób, aby były one dopasowane do preferencji danego klienta. Choć hurtowa wysyłka sms-ów jest mniej nachalna od klasycznego dzwonienia, nadal należy zachować umiar w dostarczaniu komunikatów do odbiorców. Konieczne jest również otrzymanie zgody na wysyłkę takich treści — kupowanie więc baz odbiorców w ogóle nie wchodzi w grę.

Jednak umiejętnie zastosowany marketing SMS nie tylko przyciągnie klienta do marki, ale także zachęci go do skorzystania z ciekawej oferty banku lub po prostu wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy z branży finansowej. Komunikaty powinny być konkretne i wiarygodne, dobrze też, aby wysyłka była zintegrowana z panelem klienta.

Marketing SMS dla banków

W branży finansowej głównie liczy się wiarygodność. Pierwszym krokiem jest więc zadbanie o nazwę nadawcy. Najlepiej wykorzystać do tego nadpis alfanumeryczny, który pozwala na wyświetlanie nazwy banku zamiast numeru telefonu. Dzięki tak prostemu zabiegowi już na samym początku zyskujemy zaufanie odbiorcy i zwiększamy szanse, że otworzy on otrzymaną wiadomość.

Należy również pamiętać o możliwości anulowania subskrypcji SMS-owej, a także o personalizacji wiadomości pod konkretnego klienta. Istotna jest także częstotliwość oraz konkretny czas wysyłki.

Skoro wiemy już, na jakich elementach skupić się w kampanii SMS dla banków, sprawdźmy teraz, jakie są najpopularniejsze powody wysyłki wiadomości:

  • informowanie o nowościach, tj. nowych produktach pożyczkowych, nowych typach kont czy uruchomionych właśnie programach poleceń,

  • autoryzacja SMS: zarówno do wysłania przelewu, jak i logowania się do systemu bankowego,

  • przypomnienia dotyczące terminów spłat zaciągniętych pożyczek i kredytów,

  • zbieranie opinii o obsłudze klienta,

  • informowanie o reklamacjach, które wpłynęły do banku,

  • komunikaty dotyczące bezpieczeństwa, np. nieudana próba logowania czy aktywacja nowej usługi w banku,

  • przypomnienia o zapłatach ZUS i podatku w przypadku kont firmowych.

  • Banki mogą również wykorzystać dwukierunkową komunikację. Wystarczy do tego krótka wiadomość SMS z ofertą z możliwością odpowiedzi lub też umieszczeniem na końcu treści numeru telefonu, pod który należy zadzwonić w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Marketing mobilny w firmach pożyczkowych i windykacji

Wysyłka SMS-ów marketingowych w firmach pożyczkowych jest utrudniona i wymaga wyczucia. Jednak krótkie wiadomości SMS warto wykorzystać w informacyjnym celu. W przypadku windykacji niech będą to powiadomienia o terminach spłat zadłużeń i ich wysokości. W firmach pożyczkowych mogą to być natomiast:

  • potwierdzenia przyjęcia wniosku o pożyczkę,

  • informacje dotyczące pozytywnego lub negatywnego rozpatrzenia wniosku,

  • przypomnienia o terminowych wpłatach,

  • informacje na temat otrzymania wpłaty z tytułu raty danej pożyczki.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*