Konto maklerskie. Jaki rachunek wybrać?

pexels-photo-187041_800x600

Większość inwestorów rozpoczynając przygodę na giełdowym parkiecie od początku skupia się na optymalizacji zysków.  Jaki rachunek maklerski wybrać, aby nie ponosić zbędnych kosztów?  Czym się kierować przy wyborze domu maklerskiego, na co zwrócić szczególną uwagę a które obszary warto pominąć? W dzisiejszym wpisie postaram się udzielić odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie wielu inwestorów.

Ranking czy zestawienie?

Długo zastanawiałem się jaki tytuł nadać dla dzisiejszego wpisu. Czy traktować go jako ranking najlepszych i najsłabszych ofert dostępnych na rynku, czy też jako zestawienie pomocne na początkującego inwestora. Doszedłem do wniosku, że druga wersja będzie bardziej odpowiednia. Trudno jest bowiem tworzyć ranking na podstawie subiektywnej oceny. Każdy z nas jest przecież innym typem inwestora, wiec dla każdego z nas ważne będą inne możliwości rachunku maklerskiego. Jak się domyślam dla wszystkich i tak kluczowe są koszty prowadzenia takiego rachunku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego?

Większość inwestorów rozpoczynając przygodę na giełdowym parkiecie od samego początku skupia się na optymalizacji zysków. Rzecz jasna, że przelewasz pieniądze na rachunek maklerski z nadzieją, że za chwile kupisz akcje jakieś „perełki”, które w krótkim czasie dadzą zarobić. Taki scenariusz niestety rzadko się sprawdza. W wyniku błędnej decyzji, szybko zdajesz sobie sprawę że twoja perełka nie błyszczy i przychodzi czas na kupno innej „perełki”. Sytuacja się powtarza kilka razy, aż w końcu dochodzisz do wniosku, że dużo kupiłeś, dużo sprzedałeś, a jednym który zarobił jest twój dom maklerski.

Dlatego przy wyborze rachunku maklerskiego powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących siebie jako inwestora.

  • Jak często zamierzasz dokonywać transakcji?

Jeżeli z góry zakładasz, że będziesz aktywnie uczestniczył w rynku, realizując kilka lub kilkanaście zleceń dziennie zwróć uwagę na koszty prowizyjne. Dzięki graczom takim jak ty domy maklerskie zarabiają najwięcej. Zanim zorientujesz się ile pieniędzy przeznaczyłeś na prowizje i policzysz rentowność netto wszystkich dokonanych transakcji, może minąć kilka miesięcy.

  • Jakim kapitałem dysponujesz?

Większość domów maklerskich prowizje od zleceń uzależnia od wielkości miesięcznych obrotów. Chcąc uzyskać niższą stawkę prowizji i jednocześnie dysponując niewielkim kapitałem będziesz musiał wykonać dużo więcej transakcji. Pamiętaj, że nie zawsze jednak aktualna wycena danej spółki będzie dla ciebie satysfakcjonująca.

  • W jaki rodzaj instrumentów zamierzasz inwestować?

Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, to z pewnością zaczniesz od akcji lub obligacji. Nie jest ci więc potrzebna usługa inwestowania w kontrakty terminowe, waluty czy też w akcje rynków zagranicznych. Z reguły takie udogodnienia potrafią być kosztowne, wiec każdy powinien samemu ocenić na ile takie funkcje są nam potrzebne.

  • W jaki rodzaj instrumentów zamierzasz inwestować?

Zastanów się w jaki sposób zamierzasz śledzić notowania i czy potrafisz inwestować bez wpatrywania się w tabele zmiany kursów. Jeżeli tak, to jest szansa na ograniczenie kosztów funkcjonowania kont, bez konieczności płacenia za dostęp do aktualnych ilości zleceń kupna i sprzedaży. Wiem, że dla jednych może to być problem ale ja osobiście znam takie osoby, które potrafią inwestować bez stałego dostępu do tabeli z cenami.

  • Czy godzisz się na „dokarmianie maklerów”?

Cześć biur pobiera stałą opłatę za sam fakt posiadania rachunku. Jak większość z was jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiej opłaty. Rachunki w domach maklerskich nie są typowym ROR-em wiec środki na nich gromadzone nie są oprocentowane (są jednak wyjątki, o czym poniżej) W związku z tym z założenia należy przyjąć, że inwestor zasili rachunek aby z niego korzystać (aby karmić maklerów prowizjami) a nie po to aby zamrażać swoje oszczędności na nieoprocentowanym koncie.

  • Jak często zamierzasz wypłacać środki z rachunku maklerskiego?

U każdego inwestora wcześniej lub później pojawia się potrzeba wypłaty środków z rachunku inwestycyjnego. Tutaj czeka na ciebie kolejna opłata (za przelew). Na szczęście na chwilę obecną nie są to duże kwoty, ale jak zwykle wszystko zależy od częstotliwości. Jeżeli zamierzasz wykonywać dużą ilość przelewów, jesteś idealnym klientem dla biura maklerskiego. Swoją drogą ciekawe dlaczego prowizja od przelewu nie działa w momencie zasilenia rachunku inwestycyjnego. Rekomendowane przez nas giełdy to: FXTM ForexTime albo eToro.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*